Сторінка:Українське мовознавство. №19. 1992.pdf/20

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка ще не вичитана

Дослідняк, що працює з мовознавчими працями сьогодні, практично не відчуває тієї часової дистанції (довжиною майже в століття), що відділяє його від моменту їх паписаюня. Певною , мірою лінгвістичиа термінологія, введена А, Кримським, пред- ставлепа в сучасних дослідженнях із мовознавства. ї тепер вживаються терміни, що ними"користувався А. Кримський: фо- нетика, морфологія, синтаксис, ортографія, етимологія. Однак якщо лінгвістичними термінами морфологія й синтаксис про- довжують називати частини граматики, то решта є зараз на- звами окремих розділів мовозпавства.

Досліджуючи історію української граматичної термінології, Н, А, Москалешпко зазначає, що в своїй граматиці Л, Ю. Крим- ський повністю використав російську фопетичлу терміпологію 9.

. Проте говорити про цілковите перенесення А. Кримським росій-

ських фопетичних терміоів в українську граматику принаймні некоректно. Річ у тім, що дослідник українську фонетику в своїй праці викладає російською мовою. З цього приводу він пише: «А далі я покину рідну мову та й пвсатиму по-росій- ськи -- задля тих читачів, що не знають що вкраїнської мови, але допіро хтять ЇЇ вивчитися» 7. -

Одиниці фонетичної термінології, які зустрічаємо у працях Кримського, зпайомі пам із сучаспих мовознавчих видань. Пор. приголосний, приголосний звук, зубний приголосний, диф- тонг, повноголосність, фонема. Терміпам голосівка, глухі голо- сівки з» і ь відповідають голосний, глухі голосні 5 та ь, які в обох терміносистемах (А. Кримського та сучасній) мають одна- кову мотивацію -- в Їхпій оспові лежить слово голос.

Для передачі поняття приголосний" А, ЇО. Кримський в «Ук- раїйській граматиці» використовує також термін слівзвук, що вперше з'явився в «Граматикі руської мовн» С. Смаль-Стоць- кого та Ф. Гартисра (1893 р.). Проте вже у парисі «Українська мова, звідкіля вона взялася і як розвивалася»? А. ЇО. Крим- ський уводить термін приголосний. На той час для пазви при- голосного рядом дослідпиків, зокрема Ї. Верхратським, вживав- ся також термін (шелестівка. Цікавим є факт, що в. нарисі О. Шахматова з історії української мови, який вийщов в одній книжці з пазваним ларисом, А, Кримського, перекладач 0. Щах- матова В. Дем'янчук послідовно вводить термін шшелестівка, тоді як А. Кримський, нарис якого є певною мірою відповіддю па працю О. Шахматова, дотримується тут вживания терміна приголосний. Явище лерехідпого лом'якшення задньоязикових приголосних А. Кримський називає лерехідним змнякшенням.

В історії мовознавчої науки непростим і тривалим було ви- роблення класифікації слів, поділ їх за частинами мови, ство- рення відповідної термінології. В доробку А. Кримського з ук- раїнської лінгвістичної термінології найповніше представлена саме морфологічна термінологія,

Морфологією вчений називає науку про утворення форм 9. Серед назв частин мови, запропонованих А. Кримським: ім'я

г Й із