Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/10

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

матки завше крита черва буде завряд густа черви буде багато. У поганої матки черви буде мало, крита черва буде рідка і переплутуватиметься з некритою й яєчками. Стара матка (4–5 років) теж уже погана, часто сіє трута, тому більше трьох років у вулику матки однієї не треба тримати. Матка трутнева сіє самого трута (трутневу черву). Горбатою трутнева черва зветься того, що в неї більше видається головка з комірки, та й черва трутня більша за бджоляну. Матку трутневу зразу треба впіймати й забити, бо вулик знесилиться. Коли на пасіці нема матки й у безмаття нема черви, тоді вирізати шматочок молодої черви з другого вулика й прищепити безматтю, або вставити рямку з самою молодою червою. Звичайно, краще буде, коли пасічник подбає дати йому матку як є вони на пасіці, або спілий маточник, щоб родина (безмаття) за той час, доки вилупить собі матку, дуже не знесиліла. Так само матку давати треба й тій родині, де матка трутнева, тільки наперед забити матку трутневу. Можна безмаття, як у його нема черви та бджіл мало (малосильний), накинути на другу родину бджіл з маткою. Для цього обох треба закурити, потім безмаття витрусити перед вічком того вулика, в який збіраєтесь нагонити.

б) Трутні.

Трутні — це самці, жала не мають і нічого не роблять. З'являються трутні в час роїння, коли вони потрібні для оплодотворення молодих маток. Під осінь, коли вони зовсім не потрібні, як тільки припиниться пожиток, бджоли їх одлучають у вулику до купи, або зовсім вигоняють з вулика, не дають їм їсти і вони гинуть. Коли який пасічник не допускає до рійби своїх бджіл, трутневу черву, як зайвих дармоїдів, зрізає ножем. Взагалі не слід давати трутням виводитись, а треба заздалегідь зрізати, щоб їх залишалося в вуликах від 300 до 500.

в) Робочі бджоли

Бджола-робітниця жіночого полу, як і матка, але недорозвинена самиця. Вона випарює віск, ро́бить щільники, носить мед, пергу, воду, глей, годує черву, чистить комірку, підтримує в вулику тепло й охайність і захищає вулик од чужих бджіл й инших ворогів. Бджола-робітниця — істота недовговічна, вона живе від 2-х до 10 місяців. Бджола, що народилася в травні місяці, обов'язково напередодні другої весни вмре. Більшість робочих бджіл визімовує з тих, що вилупились у липні й червні, а ще довше з весни живе та бджола, що вивелася в серпні місяці. Тому й потрібно пасічнику дбати, щоб у кож-