Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ному вулику було досить бджоли серпневої, що на весні зогріє більше черви, й сила в такому вулику швидче збільшиться. Бджола-робітниця має жало й пузирчик з отрутою. Коли вкусить, то залишає жало й сама пропада. Тому пасічнику треба для пильнування коло них мати сітку (надівається на бриль), і втихомирювать їх при огляді димом і, взагалі, ходити коло них обережно. На пасіку ні в якому разі не допускати ні птиці ні худоби.

1, 2, 3) — черва, 4) — трутень, 5) — матка, 6) — робоча бджола.
 
г) Черва.


Черва.
Розвиток бджіл іде приблизно так: матка виводиться через 16 день, бджола через 21 день, трутень через 24 дні. Виліта з вулика матка на 5 день, бджола й трутень на 14 день. Яєчко бджоли-робітниці лежить на дні комірки днів зо три, потім лопається й із його виходить маленький черв'ячок. Бджола добре годує його, так що черв'ячок плаває в білому молочку і швидко росте. Через два дні черв'ячок заповня все дно комірки, а на п'ятий день всю комірку. Як черв'ячок заповняє всю комірку, то бджола починає годувати його також і пергою, а потім закриває комірку і перестає годувати. Один кв. дюйм містить в собі 50 бджоляних комірок, так що пасічнику можна вирахувати приблизно, скільки в вулику черви.

д) Роїння (рійба).

Матка ще рано з лютого місяця починає класти яєчка. Коли гарна, тепла весна, то бджоли швидко роспложуються. Починають займати всі щільники й одтягують їх, або поновляють. Вкупі з бджоляними щільниками бджола робить і на трута. Коли в вулику з'явився трут, то це й є перша ознака, що родина лагодиться роїться. Друга прикмета близького роїння є поява на щільниках маточників. Коли в маточники по-