Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/15

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

дерева, лікарські рослини, огородні та польові. Є такі медодайні рослини, що можуть вживатися, як тільки медодайні рослини. З таких рослин першорядною визнається синяк та волошка. Сіяти можна по таких місцях, де ще нічого не сіялося: по глибоких балках та по схилах.

Липа. Хто з нас не знає липи? Всякий пасічник зазирає вгору та придивляється, чи швидко буде цвісти. Тай є за чим і турбуватися, бо липа дає багато найкращого пахучого меду. От тільки лихо вже наше, що не один мабуть пасічник не посадив жодної липини. А скільки можна посадити липи під хатою в себе, над вулицею та по над шляхами? Так само можна при бажанні посадити де-кілька лип і в лісі. Кожний пасічник знає, що на липі пожиток тягнеться недовго, рідко коли до двох тижнів. Одначе коли-б пасічники та посадили три сорти липи, той пожиток продовжувався більше-б місяця. Спершу зацвіла-б рання — великолиста липа, потім середня — дрібнолиста й нарешті зацвіла-б срібляста липа. От уже в такій місцевосці, де добре ростуть липи, пасічники сами посадкою липини розвели-б велику, велику силу пасік і мали-б гарний прибуток. Окрім того пасічники роблять з цього дерева липівки на мед, вулики й так де-чого багато, так що липа має ще загально корисну вагу і з цього боку.

Гречка. Опісля липи багато дає меду гречка. Про це теж всі пасічники знають. Одначе гречаний мед вважається трохи гіршим від липового. Часто гречаному цвіту шкодять сухі гарячі з підсоння вітрі й багато иншого, так що гречку краще сіяти трьох сортів: ранню, середню й пізню, це-б то: робити посів в середині, в кінці місяця травня й на початку червня. Гречка, як і липа, загально корисна всім.

Біла гірчиця. У нас просто кажуть „гірчиця“. Ця медодайна рослина дає бджолам багато гарного меду та знову таки пригідна в селянському господарстві, як олійна рослина. На превеликий жаль її мало в нас сіють, хоч біла гірчиця не дуже вередлива на грунт. На білій гірчиці бджоли багато збірають і перги. Дуже охоче бджоли летять на жовті квіти білої гірчиці та ще тоді, коли гречка не почала цвісти, а липа одцвіла. От через-віщо пасічникам, замісць рижію на олію, треба сіяти білу гірчицю, з якої бджолам буде мед, а пасічникові мед і олія.

Посівна віка. Раніш мало сіяли посівної віки або просто віки. Але зараз кожний хлібороб уже взнав користь посівної віки, бо вона дає багато сіна, а також зерна. Сіють її з овсом. Посівна віка може бути на занятому парі. Пасічникам тим більше треба її сіяти, бо вона дуже корисна в сільському господарстві й дає бджолам мед в місяці червні, як цвіте.

Конюшина (клевер) та люцерна. Конюшина та люцерна гарні рослини, як медодайні, так само, як і харчові для худоби.