Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/20

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
Лихо на пасіці весною.

Лихо буває бджолам і од хвороб ріжних, бо вони теж хворіють, і од ворогів, яких в них є багато, а пасічникові біда вже од бджоляного лиха. Лихо трапляється на пасіці весною, літом і в-осени. Головний привід до всякої біди — безмаття. Через безмаття і злодійство буває на пасіці, тому треба дивитись, щоб не було безмаття.

Як узнати безмаття?

Безмаття зауважити легко, особливо з початку, через те, що він днів два-три виявляє велике турбування, помітне дуже ранком і вечером. Бджоли бігають по вуликові, влазять в нього, швидко вилазять, і заглядають навкруги його, шукаючи. Далі, запевнившись, що матки нема, бджола починає втихомирюватись і працювати. Звичайно, праця не та, що раніш була і по цьому вже можна впізнати безмаття. Бджола, прилетівши з поля, трохи посидить коло вічка, ніби відпочиває, а потім полізе в вулика. Коли торкнете вулика-безмаття при огляді, то бджоли довго й сумно гудуть. У вуликові-безмаття бджоли настановляють маточників.

Що робити з безматтям?

Пасічникові треба не допускати, щоб у вуликові матка вижила вік і пропала од старости. Як уже з яких инших причин матка пропала, то родині треба дати иншу матку. В час роїння, їх (маток) багато вилуплюється в тих родинах, що рояться, — тому легше добути матку й для безмаття (просто можна зірвати в якому-небудь вуликові спілий маточник і приліпити в безматні). Матки в такого вулика зразу не пускати, а становити в кліточці. Кліточку для матки можна купити, а можна самому зробити з дерева, з очерету й инш. Треба, щоб кліточка була невелика. Щоб можна було матку зачинити в клітку, а крізь щілини бджоли її бачили й годували. На пасіці треба мати де-кілька кліточок. Перше, днів на два, вставити в вулика, щоб бджоли звикли, а потім (через два дні) випустити.

Трапляється на пасіці ще зльот і нальот, опісля яких бувають безматні і слабосилі родини бджіл. Це буває тоді, коли вулики поставлені на пасіці густо, або після перевозки, бувають і инші причини (дощ добре налякає, так що бджоли лізуть у який трапилось вулик). Там, звідки бджоли злетіли, може захолонути черва, а там, де нальот — можуть убити матку. За цим треба добре стежити і того, що злетів, поправляти хоч тим, на якого