Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/19

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ворогів належить клочень (метіль). Заводиться він у гнізді. Маленький, попеластий метелик прокрадається в гніздо і там кладе свої яєчка. Через де-який час виводяться черви, які з кожним днем все більшають. Черви клоченя їдять вощину (щільники), обмотуються павутиною і там, як з гусениці, получається лялечка, а потім уже знову метелик. Слаба бджоляна родина ніяк не вбережеться од цього ворога. Трапляється навіть так, що бджоли кидають і гніздо своє через клоченя.

Клочень — бджоляний ворог.

Є ще й инші вороги, от, як бабки, що хватають бджіл, дроки та багато всяких птиць. От чому пасічники прогонять од пасіки птиць, не допускають близько скотини, та нищать на пасіці гнізда шершнів, осей, чмілів, павуків та комашники. Ворогами робляться й бджоли. Це буває тоді, як не стане пожитку.

Але ось зацвіла верба. Бджоли полетіли на ріжні квіточки. Ось-ось зацвіте садовина, а там дуб, липа, гречка й багато инших медодайних рослин. Мед запах у пасіці. Пасічник доглядає за своїми бджолами. Пильнує, щоб до головного пожитку вони відроїлися та щоб у кожній родині була велика сила. Одже пасічникові і тут треба вміти доглядати бджоли, щоб догляд пасічника та не був шкідливим бджолам. Для цього не ходити швидко між вуликами в час льоту бджіл. Коли неодмінно треба пройти пасікою, то краще йти по-за вуликами. Не дратувати бджіл. Усякі роботи на пасіці робити краще ввечорі та ранком. При огляді бджоляної родини спершу її втихомирювати димом. Щоб непопадав в вулик кізячок, чи тряпочка з огнем, то краще мати димокур Рута. Диму пускати в вулик потроху, щоб не почаділи дуже бджоли. Бджола, як укусить, то пропада. Одже зверху бриля надівати тюленеву сітку. Як укусить бджола, то щоб не пухло, треба помастити нашатиром чи просто сечею. Гуси, курі, качки та худоба щоб не ходили по пасіці. Птахів гонити від пасіки, бо з них багато таких, що хватають бджіл. Також треба пам'ятати пасічникові, що бджоли люблять охайність, тому пильнувати на пасіці і про охайність.