Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/22

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

мати бджоляну родину в рямковому вулику, ніж у трьох довбанках. Отож і треба пасічникові слабенькі бджоляні родини з'єднувати. Звичайно, краще робити це та й видніше, як проробити в рямкових вуликах! Взагалі, щоб до головного пожитку бджоляні родини були дужі. Щоб не було на пасіці таких бджоляних родин, що ще під час головного пожитку почнуть вбиватися в силу.

Щоб головний пожиток і для бджіл, і для пасічників не пройшов марно. Всякий пасічник мусить знати, що чим дужча родина — тим більше меду, тим кращі бджоли. По цьому також можна міркувати про гарних і поганих пасічників. Дужа родина може і за тиждень гарного пожитку зробити запас собі меду на всю зіму.

Щоб пасічникові мати дужі бджоляні родини, то:

1) Треба ще з весни стежити, щоб у вуликах було не холодно.

2) Щоб кожна родина мала хоч трохи ще з зіми меду, або вставити запасову з медом рямку й добру матку.

3) Годувати їх. Вживати спекулятивну годівлю. Особливо годувати опісля припинення випадкового пожитку (ще до головного), щоб не дати бджолам знати про припинення пожитку.

4) Яке пасічне господарство — ройове, чи ні? Коли пасічник має вести ройове господарювання на пасіці, то тоді треба брати рої так, щоб бджоляні родини були дужі.

„Зроївся. Нема пуття!“ — можна почути від пасічників — „ройок ще нічого, а зрійок не годиться! Другачок теж поганий, а третячок, як купка осей під дахом гніздечко змостили“!

Коли отак пасічники кажуть, то вони погано пасічникують! Хіба-ж можна допустити, щоб бджоляна родина зроїлася так, що лише первак рій так собі?

Аби місце займали! Аби пасіка більша! А тоді весною доводиться чухати потилиці, бо багато завмерло!

Так водити бджоли не годиться! Так водять лише погані пасічники! Раз уже намітив пасічник брати рої, так треба брати їх так, щоб і рої були гарні, і зрійки.

Одне слово, щоб до початку головного пожитку рій й зрійок був сильний.

Одже треба: 1) Брати роя з дужої родини. 2) Брати роя одного. 3) Не слід брати роя з мало-дужої родини, хоч вона й гонить роя. 4) Рійбу прискорювати годівлею та самому брати штучні рої (одбори).

Під час рійби найкраще робить заміну маток. Гарно було, коли-б пасічники, та мали ще на пасіці неклеуси, в яких тримали-б та виводили гарних маток. Бо вивод гарних маток ще краще поліпшує нашу бджолу.