Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/23

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Бджоляних порід багато. Українська бджола належить до кращих порід. Нам, пасічникам, треба їх лише поліпшувати. Як же це робити? — А це дуже легко: „Ну оце, у мене добрі бджоли“ — показує пасічник своєму гостеві — пасічникові на вулик — „торік був добрий і цей рік такий. На всю пасіку курить“! — „Та в мене теж є два таких рої“. Одже побалакають між собою пасічники, переступлять з ноги на ногу, подивляться в вулик. „От як-би всі такі!“ — Тай годі! А справа стоїть так, що від них же і залежить зробити їх такими. Треба тільки, щоб з гарних бджоляних родин брати маток на заміну в инші родини.

З часом на пасіці з двох бджоляних родин такими стануть усі. Коли-ж на пасіці всі бджоляні родини стануть гарні, то між ними вибирати ще найкращих.

Заміною маток всякий пасічник поліпшуватиме свою породу на пасіці, багато зробить для себе, а цим поліпшуватиме й українську бджолу.

Головний пожиток.

Головним пожитком вважають той пожиток, що тягнеться найдовше, буває бджолам найкращим і за відомий час бджоли дістають найбільше меду. Головний пожиток буває не скрізь однаковим і не в один і той же час. Иноді тягнеться він два місяці, а як коли тільки два тижні. У нас головний пожиток буває на гречці.

Коли гарне літо бджолам, то й пожиток буває гарним. Одначе трапляється пожиток короткий, за який тільки родина зробить собі запас меду на зімівлю. От через віщо так пасічники турбуються, щоб бджоли до головного пожитку були сильні, щоб у час його, як слід використали й обов'язково зробили запас меду на зіму не тільки собі, а ще щоб був і лишок. Вся надія пасічника на головний пожиток. Це пасічницькі жнива.

Звичайно, що той пасічник буде мати путні бджоли, гарний від пасіки прибуток, який зуміє на головний пожиток мати дужі родини бджіл. Чи підготовити бджіл з весни до ранньої рійби, чи штучно відроїти, чи зовсім не брати роїв — у всіх цих випадках треба дбати про збільшення бджоляної сили в вуликах до головного пожитку. Треба й знати, що сильні бджоляні родини мають і великий нахил до рійби. Тут-то пасічникові й треба їх стримувати, особливо напередодні головного пожитку. Коли гаряче на дворі, то зняти подушку і трохи підняти покрівець. Гарно, коли вулики стоять під деревами так, що опівдні бувають в холодку дерев. Коли цього нема, то можна затіняти солом'яними матами, або бризь-