Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/24

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

кати обережно водою. Бо під спеку в вулику робиться душно, через віщо бджоли припиняють свою роботу і частина вилазить на вічко. Духота примушує бджіл і роїться, припинити роботу, а иноді обриваються молоді щільники. Треба дивитися, щоб не тісно було бджолам і збільшувати гніздо. Зрізати маточники, зрізати черву трутневу і перед початком головного пожитку днів за два-три надставляти надставки. Коли дужі занадто бджоляні родини, то можна й раніш ще надставляти надставки. Ставити надставки тоді, коли в вулику всі рямки посідають бджоли та дві третині гнізда черви. Щоб краще заманити бджолу в надставку, треба рямки в надставку давати з готовими щільниками, або пополам з штучною вощиною.

Раніш ніж ставити надставки, треба обдивитися, щоб середині не було маточників, бо ревізія на цьому припиняєтсья і буває тільки при пильній потребі. Зверху надставку вкрити днів на два матою, щоб не охоложувати одразу гнізда.

Під час головного пожитку, коли рямки повні медом, треба заміняти їх сушником. Мед з рямок викачати і знову порожняк вставляти в вулик. Коли мед вже критий, то треба зрізати ножем (як черву трутневу). Медокачку вимити окропом, висушити та добре встановити, щоб не хиталася. Вертіти щільники з медом, спершу легенько, щоб не поламати щільників, а на другий бік швидче. Качати мед у час пожитку можна і на пасіці. Коли пожитку нема, тоді треба качати там, де-б бджоли не довідалися. Мед, коли він рідкий, поставити на сонце, щоб загус. Гарний мед буде мати велику крупку. Під кінець пожитку зняти надставки і дати можливість бджолам попечатати мед на зіму. Під кінець пожитку можна деяким родинам добавити меду. Під кінець пожитку пасічникові треба подбати, щоб на пасіці не було слабосилих родин, безматтів, щоб не було погано схованого меду — взагалі щоб не було того, що буває приводом для бджоляного злодійства. Бо коли на пасіці все пасічник зробить в час, то це багато приносить пасічникові користи.

Робота на пасіці в-осени.

Скінчився пожиток. Пасічникові ще під кінець головного пожитку треба познімати надставки, також подбати, щоб на пасіці не було безматтів, маломедних, малосильних бджоляних родин, бо це все тягне за собою бджоляне злодійство й веде до знищення родини. Бджоли, як тільки припинився пожиток, починають нишпорити по вуликах. Там, де добра бджоляна родина й із маткою, з медом і в силі — туди бджоли — злодійки не полізуть. Але там, де бджоляна