Сторінка:Учись пасічникувати. 1925.pdf/25

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

родина без матки або й з маткою та слаба родина, туди бджоли-злодійки проберуться. Безмаття бджоли знесуть без труднощів. Трохи тільки поб'ються бджоли коло того вулика, в якому бджоляна родина з маткою, але слаба. Усе б було добре, коли на цьому злодійство закінчувалося-б. Одначе кожний пасічник знає (инший на своєму гіркому досвіді переконався), до чого це злодійство веде на пасіці. Як тільки знесли бджоли мед з одної родини, так і починають нападати на другу. На пасіці під такий час підіймається справжня завірюха. Цілими роями налітають бджоли на вулики, б'ються коло них і де які бджоляні родини, що не в силі одбитися, — зносять. Це буде продовжуватися до того часу, поки на пасіці не залишаться найдужчі родини. Бджоляне злодійство, що з часом на пасіці поширюється в грабіжництво, приносить пасічникові велику шкоду. Окрім того, що в пасіці буде багато порожніх вуликів, в тих родинах, що одігналися, мала буде бджоляна сила. Ще гірше, коли на пасіці в грабіжництві приймають участь бджоли з инших пасік. Пасічникові заздалегідь треба уникати цього лиха. Коли він не доглядів і бджоли вже почали красти мед, зразу-ж припинити початок крадіжки. Таку родину знести зовсім з точка на де кілька днів у темник (льох). Там її добре оглядіти і коли вона малосила, або ще й без матки, то з'єднати з другою бджоляною родиною, залишивши з двох маток одну, кращу та молодшу.

На пасіці добре стежити, щоб ще не провалилася яка бджоляна родина. Треба пасічникові зменшити вічка, позамазувати щілини. Нишпорять бджоли після припинення пожитку де-кілько днів. Далі стає на дворі холодніше, бджоли втихомирюються і на пасіці починають подавати голосний, голодний згук. Ще далі бджола вже починає вилітати, як пригріє сонечко, і рано сідає.

В-осени бджола стає ніби сонливою. Пасічникові треба в такий час подбати, щоб в вуликові було тепло, бо коли бджолам в гнізді буде холодно, то вони більше з'їдять меду. З-осени зробити і порівнювання зімових медових запасів. Приблизно на кожну середню родину залишати для зімівлі хунтів 25-30 меду не більше. Лишок забрати і дати тій родині, якій не вистачить свого на зіму меду, а гнізда зменшити вставними дошками. За де-кілька днів до покладки в темник зробити останній дотепний огляд, щоб часом в зіму не пішли безмедні, малосилі та безматті.

Покладка в темник буває в кінці жовтня місяця. Ховати бджоляні родини не слід зразу після дощу, а зачекати, доки вулики обсохнуть. Треба мати на увазі й те, щоб бджоли днів за де-кілька до ховання — облетілися. Уносити в темник обережно, щоб бджіл не дуже турбувати.