Сторінка:Федір Достоєвський. Вина і кара. (1927-28).djvu/402

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

щах тонкими своїми пальцями, стала знову неподвижно, начеб прилипнувши, глядіти в його лице. Сим послідним, очайдушним поглядом вона хотіла найти хоч яку небудь послідню для себе надію. Але надії не було; сумніву не оставалось ніякого; усе було так! Навіть опісля, по довшім часі, коли вона нагадувала отсю хвилю, її робилось і непонятно і чудно: чому іменно вона так відразу побачила тоді, що нема вже ніяких сумнівів? Адже не могла вона ніяк сказати, щоби, приміром, вона що небудь в тім роді предчувала? А тут, тепер, тільки що він сказав її се, її зараз і привиділось, що і справді вона начеб то те саме і предчувала.

— Доста, Зоню, доволі! Не муч мене! — мов страдалець попросив він.

Він цілком, цілком не так думав виявити її, але вийшло так.

Якби себе не памятаючи, вона зірвалась, і заломлюючи руки, дійшла до середини кімнати; однакож скоро вернулась і сіла знов біля него, майже дотикаючись його рамени. І ось, начеб перешита мечем, вона здрігнулась, скрикнула і кинулася, сама не знаючи длячого, перед ним на коліна.

— Що ви, що се ви над собою вчинили? — в розпуці промовила вона і, зірвавшись з колін, кинулась йому на шию, обняла його і міцно, міцно стиснула його руками.

Раскольніков відсунувся і з жалібною усмішкою поглядів на неї:

— Яка ти чудна, Зоню, — обнимаєш, коли я сказав тобі про се. Себе ти не памятаєш.

— Нема, нема нікого від тебе нещаслившого тепер на цілім світі! — сказала вона начеб в божевіллю, не почувши його замітки, і нараз заплакала вголос, немов в істерії.

Давно уже незнакоме йому чувство струєю влилося в його душу і відразу розмягчило її. Він не противився йому; дві сльози викотились з його очей і повисли на рісницях.

— Так не оставиш мене, Зоню? — говорив він, трохи не з надією глядячи на неї.

— Ні, ні; ніколи і нігде! — скрикнула Зоня. — За тобою піду, всюди піду! О Господи!… Ох, я нещасна!… І чому, чому я тебе передше не знала! Чом ти передше не приходив? О, Господи!

— От і прийшов.

— Та тепер! О, що тепер робити!… Разом, разом! —