Сторінка:Шереметинський І. Чеські силосові комори системи “Моравія” (1931).djvu/21

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

криванням відповідної накривки. Звичайно, що комбіновані комори можна будувати лише в великих господарствах, де нормальні комори були б замалі і коли мають на увазі зужити корм цілої такої комбінованої комори на протязі нормальної доби — 3–4 тижні. В інших випадках слід будувати цілком окремі комори з повними стінками, хоч і спільними, щоб можна було вибирати корми з комор по черзі, і щоб корми в коморах, які будуть випорожнюватися пізніше, не псувалися при відкриванні їх, бо лише за цих умов корми можуть зберігатися необмежено довгий час.

Поскільки консервування накладеного до кормових комор корму залежить головно від кількости повітря, що не мусить попадати до комори підчас проходження процесів силосування, постільки з другого боку якість силосу і хід біологічних процесів в накладеному силосі залежить також і від тієї кількости повітря, що може залишитися в коморі підчас самого накладання до комори корму. Тому, зрозуміло, що треба вживати всіх заходів, щоб і накладання корму переводилося так, щоб повітря в кормі і взагалі у коморі залишалося якнайменше. Крім того, звичайно треба додержуватися і всіх інших умов, що сприяють нормальному ходові потрібних біологічних процесів в накладеній кормовій масі і взагалі нормальному ходові силосування.

Тому корми, що накладаються, ліпше порізати на січку, щоб вони тісніше укладалися. Треба також, накладаючи корми верствами, щораз добре утоптувати їх і особливо в рогах чотирьохкутніх комор і коло стін, щоб там не залишалося повітря. Зелені свіжі корми, для того, щоб вони щільніше укладалися, слід трохи підв'ялити, тоді, помимо того, що буде витиснено решту повітря з-поміж щільно укладених кормів, їх більше увійде до кожної ями. Зелені корми не мусять бути занадто старі, бо молоді краще улягаються і багатші цукром, що має значіння для ліпшого ходу бактеріяльних процесів.

Найліпше накладати комору враз, а колиб трапилася на пару днів перерва, то на час перерви треба комору закривати звичайно без течива, щоб зменшити доступ повітря до корму та щоб захистити корм від дощу. Після того, як комора буде накладена до верху її закривають накривкою, але також без течива. Через день-два комору відчиняють і знов докладають корму до повноти комори, бо зелені корми, як би не були щільно утоптані, через день, два значно уляжуться. Днів через два ще раз слід відчинити комори і ще раз докласти корму та утоптати, щоб комори були по можливості повні, тоді лише їх закривають на стало, наливши до рівчачків відповідного течива. Жом, коли буде добре утоптаний, злягається одразу добре і його вистачить хіба раз перевірити через пару днів. Перед наливанням до рівчачка течива треба рівчачок добре вичистити. Наливається течиво до половини глибини рівчачка, отже відповідно — З–4–7–8 цент.

Через деякий час, за теплої погоди вже черев декілька годин, повстане в коморах молошно-кисле квашення і буде утворюватися значна кількість CO2. Лишок газів і повітря будуть утікати з комори,