Сторінка:Ґінтер З. Часи ґеографічних відкрить. 1906.pdf/75

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

таки тільки розум Колюмба спонукав їх до того, що вони зужиткували свої сили при великім відкритю. Скоро приладжено до їзди три кораблї, призначені на велике та сьміле підприємство. Адміральський корабель „Санта Марія“ був цїлком покритий; зразу називав ся „Ґалєґа“ і був зроблений правдоподібно в варстатах у Понтеведра, побережнім містї Ґаліції, де жило багато зручних моряків. „Пінта“ стояла під зарядом Мартина Альонае, „Нїньа“, що зробила честь свойому іменеви („мала“) під зарядом Вінкента Янеза (Uãnez) Пінзона; оба ті кораблї мали поклад лиш до половини. Корабельна залога числила 120 людей.

3 серпня 1492 виплили кораблї з порту; по чотиротижневім побутї на Канарийських островах для направи можна було їхати далї на захід аж 6 вересня. Звісно з описів у популярних книжках, з яким трудом адмірал дійшов до виконання свого заміру, маючи дїло з залогою скорою до бунтів, та з підвладними капітанами, яким годї було завірити, отже тут не потребуємо в те дальше входити. Тим більше мусимо признати провідникови, що він навпаки усїм тим трудностям мав усе отверте око для окружаючої природи і міг робити цїкаві обсервації. Він спостерігав докладно клїматичні зміни, які потягало за собою безнастанне посуваннє на захід; відкрив, що маґнетична ігла не показує добре півночи та що її положеннє з місця на місце зміняє ся, а при тім не жахав ся об'яснювати сей дїйсний стан, який його страшно дивував, дуже чудернацькими гіпотезами. Трохи за живо представив купи водоростів, званих аразлинами[1], що плавали по морі, і такий опис не видержув новійшої наукової критики,

  1. Нїм. Таng, лат. Sаrgаѕѕum. Наш термін взятий із „Списъ важнѣйшихъ выразовъ въ рускои ботаничнои термінольоґії. Иванъ Верхратський ― Львовъ 1892“.