Сторінка:20-40-ві роки в українській літературі (1922).djvu/197

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Євген Гребінка [1].
(Біографична основа).

Року 1812-го (12 січня) родився Євген Гребінка в небагатій дворянській сем'ї на хуторі „Убежище“ (тепер „Гребінчин Яр“), Пирятинського пов. на Полтавщині. Тут, у щиро-народньому оточенні, під доглядом бабусі-няньки, що знала багато народніх оповіданнів, казок і т. д., жив він аж до вступу в гімназію.

Р. 1826-го після домашньої науки Гребінку віддали в Ніжинську „Гимназію высших наук кн. Безбородька“, скінчивши яку він переїздить до батьків на хутір (1831 р.); живучи тут, почав складати „приказки” (байки), вміщаючи їх у харьківських та инших часописах.

Р. 1834-го Гребінка виїздить до Петербургу і того-ж року видає тут свої приказки; тут він здобуває службу і разом з тим знайомиться з видатними російськими письменниками, під впливом яких багато пише по-російському.

Р. 1841-го видав у Петербурзі альманах „Ластівка“, в якому вмістив свої твори, а також твори наших українських письменників — Квітки-Основ'яненка, Шевченка, Куліша, Боровиковського, Забіли, Мартовицького, Писаревського П., Писаревського С. та Чужбинського.

— 103 —
  1. Примітки й статті в розділі про Гребінку належать П. Горецькому.