Сторінка:20-40-ві роки в українській літературі (1922).djvu/47

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

2. Простежте еволюцію поглядів Гулака-Артемовськсго. Зробіть правдиву оцінку ідейного значіння байки „Пан та Собака“ на тлі літературної діяльности поета.

3. Що нового вніс Гулак-Артемовський в українську літературу після Котляревського? Оскільки тут, між иншим, можна згодитись із виразом П. Куліша „Мова Артемовського-Гулака далеко чистіша і ріжноманітніша ніж мова Котляревського“?

 

 
Поетична творчість Гулака-Артемовського.
 

Два напрями в літературі. Гулак-Артемовський почав писати в той час, коли у всесвітній літературі змагались дві течії, два напрями: сентиментально-романтичний і реалістичний. Перевага ще безперечно була на боці сентиментально-романтичної течії (Гофман, Тік, Новаліс у Німеччині, Віктор Гюго у Франції, Байрон і Шеллі в Англії, Жуковський у Росії, Красицький, Словацький, Міцкевич у Польщі), що явилася до певної міри літературним висловом потреб нової соціяльної верстви — буржуазії. Неокласицизм з його дворянсько-феодальними тенденціями не міг уже задовольняти буржуазію, що з початком Великої Французької Революції виступила на кон політичного життя, і власне сентиментально ідилічні картини з їхньою ідеалізацією, а також романтизм з його бажанням утекти від реального життя в сферу фантастики або славного минулого — все це мусіло задовольняти естетично-ідейні змагання нової соціяльної сили на світанку її політичного життя.

— 47 —