Сторінка:Bukovsky Soviet Archives 1056 CT1061 num38.pdf/5

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

125

 5 


 Військовий трибунал Далекосхідного військового округу 11 квітня 1956 року справу щодо Броніковського припинив за відсутності складу злочину. За сфабрикованими в „ФЗ“ матеріалами також були зсуджені Особливою нарадою при НКВС СРСР до розстрілу Швайко С.І. і Куракін П.В. Наразі вони повністю реабілітовані.

 Кричущим свавіллям порушення соціалістичної законності є такі факти: 21 листопаду 1947 року радянський громадянин, китаєць Ян-Лін-Пу, який працював кухарем на „ФЗ“ обурився свавіллям, що там робилося, побив посуд, знищив всі кухонні предмети японського виробництва. Керівник відділення Попов спільно з неприлюдним співробітником Чу-Цин-Лінем, побоюючись, що Ян-Лін-Пу може ухибитися за кордон, застрелили останнього. Тим самим Чу-Цин-Лінем в листопаді 1947 року було вбито ще 2 людини з обслуги „ФЗ“.

 Обов'язки „білогвардійців“ на „ФЗ“ виконували співробітники Хабаровського управління НКВС: Орьєв О.І., Антонов Д.О., Слободянюк І., які в колишньому притягувались до кримінальної відповідальності за порушення соціалістичної законності. В 1941 р. Військовим трибуналом військ НКВС Хабаровського округу Орьєв був засуджений до 8 років позбавлення волі, Антонов до 7 років та Слободянюк до 5 років позбавлення волі. Всі вони у виправно-трудових таборах знаходилися до 1943 року. На клопотання Хабаровського крайового управління НКВС вони були достроково звільнені від подальшого відбуття покарання і скеровані на роботу в „ФЗ“.

 Обов'язки керівника „повітової японської військової місії“ виконував японець Томіта, який в 1937 році перейшов кордон в районі Нерчинського заводу Читинської області, де був затриманий радянськими прикордонниками. Під час слідства Томіта дав свідчення про свою належність до японської розвідки та, що він в Радянський Союз прибув за завданням 2 відділу штабу Квантунської армії з метою шпіонажу. В травні 1940 р. Військовим трибуналом Московського військового округу Томіта був засуджений до вищої міри покарання, але рішенням Президії Верховної Ради СРСР від 20 листопада 1940 року розстріл був замінений 10 роками позбавлення волі. Таким чином, Томіта, будучи засудженим радянським судом, як шпіон японської розвідки, був скерований на ложний закордон, де здійснював допити радянських громадян.