Перейти до вмісту

Сторінка:Popular Science Monthly Volume 42.djvu/365

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

через які довелося пройти людству, щоб досягти вищих рівнів цивілізації. Тут можна знайти всі форми еволюції, від тих, що характерні для кам'яного віку, до тих, що притаманні епосі пари та електрики.

У цьому есеї я намагався викласти принципи: різні елементи, сукупність яких утворює цивілізацію — особливо інститути, віросповідання і мистецтво — є вираженням певних способів мислення і почуттів, притаманних кожній расі, і неминуче зазнають трансформації при переході від однієї раси до іншої; що вони рідко зазнають паралельного розвитку серед різних народів. В одних переважають інституції, в інших — література, промисловість чи мистецтво. Один або кілька з цих елементів можуть залишатися на нижчому рівні посеред блискучої цивілізації, а можуть стояти високо в низькій цивілізації. З усіх чинників, що впливають на прийняття та еволюцію фундаментальних елементів цивілізації, найважливішим є раса. Вона займає позицію набагато вищу, ніж вплив політичних інститутів, завоювань чи релігійних вірувань, які є потужними скрізь і всюди. Коли народ набагато вищої раси контактує з народом набагато нижчої раси — як білі з неграми — останній не може одразу набути від нього нічого корисного. Дві вищі раси, що протистоять одна одній, не чинять жодної дії одна на одну, коли внаслідок відмінностей у ментальній структурі вони мають несумісні цивілізації. Такий стан існує, коли високоцивілізований народ опиняється в контакті з народом, що має дуже давню і дуже відмінну цивілізацію, як, наприклад, коли сучасні європейці потрапляють в контакт з індусами або китайцями. Коли зустрічаються цивілізації, що мають сумісні елементи, як, наприклад, мусульманська та індуїстська, вони спочатку накладаються одна на одну, а потім зливаються в сумісних елементах. Цивілізаційний вплив, який одні народи можуть здійснювати на інші, тим глибший, чим далі ми заглиблюємося в історію, оскільки в давнину елементи цивілізації були менш складними, ніж зараз. Ця сила впливу зменшувалася від століття до століття. Перекладено для Popular Science Monthly з Revue Scientifique.

 


 

M. Перротен, французький астроном, записав кілька спостережень світних протуберанців, що вириваються з диска Марса, поблизу п'ятдесятого градуса південної широти, схожих на ті, що могли б утворитися в результаті витікання потоку речовини з планети. Автор деякий час притримував публікацію свого відкриття, припускаючи, що тут може бути якась помилка, але, переконавшись нарешті в реальності явища, 5 вересня повідомив про нього Французьку академію наук. Адекватного пояснення явищу не було запропоновано, але першовідкривач припускає, що воно може бути пов'язане зі світними точками, які можна розрізнити на диску планети.