Перейти до вмісту

Требник (1963)/Благословення нового дому

Матеріал з Вікіджерел
Требник
Благословення нового дому
Чікаґо: Видавництво «Православний Українець», 1963
БЛАГОСЛОВЕННЯ НОВОГО ДОМУ

Перед освяченням на кожній з чотирьох стін дому треба написати або наліпити знак хреста. Священик приносить із собою освячену воду й оливу (або освячує тут).

Ставши лицем на схід сонця перед столом, на якому лежить Св. Євангелія і хрест і стоять засвічені свічки, св. вода й освячена олива, священик починає:

Благословенний Бог наш…

Дяк: Амінь. Царю небесний. Трисвяте, Отче наш. Господи, помилуй (12 раз). Слава і нині. Прийдіть, поклонімось і псальма 90.

Після псальми ”Бог Господь“ і тропар, гол. 8:

Так як з приходом Твоїм, Христе, в дім Закхея спасіння прийшло, і нині з приходом священослужителів Твоїх, а з ними й святих Твоїх янголів, мир Твій подай домові цьому і милостиво благослови його, спаси і просвіти всіх, що мають в ньому оселитися.

Священик: Господеві помолимось.

Дяк: Господи, помилуй.

Священик: Господи Іисусе Христе, Боже наш, що зволив у дім митаря Закхея увійти і спасіння його домові принести. Сам і нині тих, що тут забажали жити і з нами недостойними моляться Тобі, від усякого зла охорони, благословляючи їх і оселю цю, і життя їх від напасти збережи, подаючи всякого добра вдосталь на користь їм Твоїм благословенням. Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Синові, і Святому Духові, нині й повсякчас, і на віки вічні.

Дяк: Амінь.

Священик: Мир усім.

Дяк: І духові твойому.

Священик: Голови ваші перед Господом схиліть.

Дяк: Тобі, Господи.

Священик (тихо): Владико Господи, Боже наш, що на височинах живеш і нас смиренних доглядаєш. Ти благословив дім Лавана з приходом Якова і дім Пентефрія з приходом Йосифа; Ти благословив і дім Аведдара з принесенням кивота, а в час тілесного пришестя Христа, Бога нашого, спасіння домові Закхея дарував. Сам благослови й дім цей і тих, що збираються жити в ньому, страхом Твоїм охорони і без шкоди від усякого зла збережи і благословення з висоти небесної оселі Твоєї пошли їм, і благослови і всяким добром обдаруй дім цей.

Виголос: Бо Тобі належить милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Синові, і Святому Духові, нині й повсякчас, і на віки вічні.

Дяк: Амінь.

[Священик тричі благословляє оливу, промовляючи: ”В ім'я Отця, і Сина, і Св. Духа. Амініь.“ І читає над оливою таку молитву:

Господи, Боже наш! Зглянься нині милостиво на мене, смиренного й недостойного раба Твого, прийми молитву мою і пошли благодать пресвятого Твого Духа на оливу цю і освяти її, щоб через неї освятилось це місце і збудований на ньому дім, щоб послужила вона на відігнання всякої сили ворожої і диявольських підступів. Бо Ти благословляєш і освячуєш все, Христе Боже наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Синові, і Святому Духові, нині й повсякчас, і на віки вічні.

Дяк: Амінь.]

Потім священик кропить св. водою всі стіни всередині і знадвору та всі будови в садибі, виголошуючи:

В ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа окропленням водою цією свяченою нехай щезне всякий лукавий підступ диявольський. Амінь.

Окропивши все, священик бере оливу і хрестовидно помазує нею стіни там, де написано хрест (всередині його), починаючи від східньої стіни, потім західню, далі північну і нарешті південну, кожен раз виголошуючи:

Благословляється дім цей помазанням святою оливою цією в ім'я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Після цього засвічуються свічки, наліплені хрестами на стінах. Під час помазання дяк співає стихиру, гол. 5:

Благослови, Господи, дім цей і сповни його земними Твоїми дарами, а тих, що в ньому побожно житимуть, від усякого зла охорони і всяке добро небесне й земне їм даруй і як Щедрий помилуй з великої Твоєї милости.

Після помазання звичайні виголоси перед Євангелією і читання Євангелією від Луки 19, 1-10:

В один час проходив Іисус через Ієрихон. І ось чоловік на ім'я Закхей, а він був старший над митарями і був багатий, шукав побачити Іисуса, хто Він, але не міг за народом, бо був малий на зріст. І, забігши наперед, виліз на смоковницю, щоб бачити його, бо Він мав проходити тією дорогою. Іисус, як прийшов на те місце, зглянувши, побачив його і сказав до нього: "Закхею! поспіши злізти, бо сьогодні треба Мені бути в твоїм домі“. Він поспішив злізти і прийняв його радіючи, і, бачивши, всі ремствували, кажучи, що Він зайшов гостити до грішного чоловіка. Закхей же, ставши, сказав Господеві: "Ось половину добра мого, Господи, дам убогим, і коли кого чим скривдив, верну вчетверо“. Сказав же йому Іисус: "Нині спасіння домові цьому сталось, бо і цей є син Авраамів. Бо Син Чоловічеський прийшов знайти і спасти загинувше“.

Потім можна покадити весь дім під час читання пс. 100: Про ласку і правосуддя. Далі Потрійна єктенія:

Помилуй нас, Боже, з великої ласки Твоєї, молимось Тобі: вислухай нас і помилуй.

Дяк: Господи, помилуй (3-чі).

Іще молимось за те, щоб послав Господь благословення Своє на дім цей і на рабів Своїх (імена господарів і всієї родини) і на всіх, що побожно житимуть в ньому, і послав їм янгола Свого, щоб охороняв і зберігав їх від усякого зла і навчав їх чинити всяке добро й додержувати заповіді Христові, та щоб Господь охоронив їх від голоду, пошести, землетрусу, зливи, вогню, меча, нападу чужинців та всякої смертельної загрози і дарував їм здоров'я й довгий вік і достаток у всьому, — скажемо всі: Господи, вислухай нас і помилуй.

Іще молимось за братів та сестер наших і за всіх християн.

Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, надіє всіх країв землі і тих, що в морі далеко, та, Милосердний Владико, будь милостивим до гріхів наших і помилуй нас. Бо Ти милосердний і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Синові, і Святому Духові, нині й повсякчас, і на віки вічні.

Дяк: Амінь.

Священик виголошує відпуст і многоліття господарям дому:

Побожне й спокійне життя, тілесне здоров'я і душі спасіння, достаток у всьому подай, Господи, рабам Твоїм (імена) і збережи їх на довгі літа.

Дяк: Довгі літа (тричі).