Україна в міжнародних відносинах/1/“Gazette de France”

Матеріал з Вікіджерел

“Gazette de France” (“Газета Франції”) – одна з найстаріших європейських газет. Заснована головою уряду Франції кардиналом Рішельє. Виходила 1630-1914 у Парижі. Від лютого 1648 впродовж 50–60-х рр. XVII ст. регулярно друкувала відомості про події національно-визвольної війни українського народу, чисельність і битви козацької і польської армій, перемоги під проводом Хмельницького – “дуже здібного воєначальника” і “спритного дипломата”. У публікаціях висвітлювалися стосунки запорожців “з іноземними государями” – перемовини і договори з московитами, турками, трансильванцями та ін. 1648 газета оприлюднила повністю козацьку угоду з турецьким султаном і того ж року – негативну позицію Франції щодо воєнної і фінансової допомоги, якої домагався польський король для боротьби проти Хмельницького. Від 25 квітня 1652 газета вперше почала вживати термін “Україна” на означення територій, володіти якими претендувала Річ Посполита. Після смерті Б.Хмельницького продовжувала привертати увагу до України та її стосунків з Московією, Кримом, Польщею, до виступів козаків під керівництвом “генерала Тетері”, “хороброго отамана Сірка”. Джерелом українознавчих матеріалів часопису служили свідчення французьких послів і агентів у Варшаві, Данцигу, Вільно, а також безпосередньо в Україні.

Літ.: Івоніна А. Французька сторінка XVII ст. про запорозьке козацтво; “Gazette de France” про події в Україні // Хроніка 2000, 1995, вип. 2–3.

М.М.Варварцев.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.