Україна в міжнародних відносинах/2/Декрет про мир 1917
◀ Декрет всеросійського ЦВК про об'єднання радянських республік 1919 | Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 під ред. Миколи Варварцева Декрет про мир 1917 (В. В. Піскіжова) |
Демаркаційна лінія між Українською Державою та РСФРР 1918 ▶ |
|
Текст декрету опубліковано наступного дня у російських газетах «Правда» та «Известия», транслювався на всі радіостанції світу. Уряди країн Антанти (Велика Британія, Франція) відхилили декларовані декретом мирні ініціативи й були налаштовані на воєнне вторгнення у радянську Росію. Тим часом у Великій Британії, Франції та США відбувалися мітинги із закликами підтримати радянську Росію, її пропозиції щодо миру. На відміну від Антанти уряди держав Четверного союзу (Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія й Туреччина) висловили готовність взяти участь у переговорах, які й розпочалися 20 листопада (3 грудня) у штабі німецьких військ у Брест-Литовську, і 2 (15) грудня укладено угоду про перемир'я.
В Україні реакцією на зміну влади у Петрограді та перші декрети радянського уряду стало проголошення Українською Центральною Радою в III Універсалі 7 (20) листопада Української Народної Республіки на основі федеративних взаємовідносин із Росією. Уряд радянської Росії (Рада народних комісарів), ігноруючи положення декрету про мир та самий факт підтримки й довіри, висловленої Українській Центральній Раді більшістю делегатів І загальноукраїнського з'їзду Рад, підтримав створений наприкінці грудня у Харкові опозиційний уряд (Народний секретаріат УНР) і розпочав збройне вторгнення в Україну. За таких умов УЦР, на пропозицію Німеччини та Австро-Угорщини, приєдналася до мирних переговорів і делегувала своїх представників до Брест-Литовська. 27 січня (9 лютого) 1918 укладено сепаратний договір між УНР та державами Четверного союзу, що став першим міжнародно-правовим актом, який визнавав УНР суб'єктом міжнародного права, та першим мирним договором у світовій війні 1914–1918.
Літ.: Грушевський М. На порозі нової України. — К., 1918; Христюк П. Замітки і матеріали до історії української революції 1917–1920 років. — Відень, 1921, т. I–II; Берестейській мир. Спомини і матеріали. — Львів, 1928; Декреты Советской власти. — М., 1957, т. І; Выгодский С. Ленинский декрет о мире. — Л., 1958; История международных отношений и внешняя политика СССР. — М., 1961, т. І.
В. В. Піскіжова.
Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.