Україна в міжнародних відносинах/2/Демаркаційна лінія між Українською Державою та РСФРР 1918
◀ Декрет про мир 1917 | Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 під ред. Миколи Варварцева Демаркаційна лінія між Українською Державою та РСФРР 1918 (О. І. Лупандін) |
Демократичне товариство польське ▶ |
|
ДЕМАРКАЦІЙНА ЛІНІЯ МІЖ УКРАЇНСЬКОЮ ДЕРЖАВОЮ ТА РСФРР 1918. Установлена за угодою між українськими та німецькими військами, з одного боку, і військами РСФРР — з іншого, укладеною 1918 за результатами переговорів у містечку Коренево (нині селище міського типу Курської обл. Російської Федерації), Конотопі й Курську (нині місто в РФ). Проходила через населені пункти: Сураж — Унеча — Стародуб (нині всі міста Брянської обл. РФ) — Новгород-Сіверський — Глухів — Рильськ — Суджа (останні два міста нині в Курській обл. РФ) — Куп'янськ. Це була нейтральна зона завширшки 10–40 км, обмежена лінією розташування української й російської сторін. За угодою заборонялося: вступ до цієї зони і перехід через неї військових частин, патрулів, реквізиція тут продовольчих запасів.
Питання про остаточне визначення демаркаційної лінії вздовж усього українсько-російського кордону розглядалося на українсько-російських мирних переговорах (травень-жовтень 1918), але вирішено не було. Лінію односторонньо ліквідовано 24 листопада 1918 циркуляром Наркомату закордонних справ РСФРР, де зазначалося, що внаслідок анулювання Брестського мирного договору РСФРР з державами Четверного союзу 3 березня 1918 Радянська Росія більше не визнає Україну самостійною державою.
Літ.: Гражданская война на Украине 1918–1920. Сборник документов и материалов. — К., 1967, т. 1, кн. 1; Боєчко В. та ін. Кордони України: Історична ретроспектива та сучасний стан. — К., 1994.
О. І. Лупандін.
Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.