Україна в міжнародних відносинах/2/Дипломатична академія України

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 2

під ред. Миколи Варварцева

Дипломатична академія України (С. В. Віднянський)
Київ: Інститут історії України НАН України, 2010

ДИПЛОМАТИЧНА АКАДЕМІЯ УКРАЇНИ — головний відомчий державний вищий навчальний заклад IV рівня акредитації у системі підготовки на базі вищої освіти, перепідготовки і підвищення кваліфікації дипломатичних та консульських кадрів Міністерства закордонних справ, а також фахівців інших державних органів, що займаються питаннями зовнішніх зносин України. Заснована указом Президента України від 30 травня 1995 і підпорядкована МЗС України. Практичну діяльність розпочала у вересні 1996, а у лютому 1997 пройшла державну акредитацію в Міністерстві освіти України, за ухвалою якої затверджено спеціальність «магістр зовнішньої політики», що, зокрема, включає вільне оволодіння двома іноземними мовами.

Навчання провадиться за денною формою та організовується за державним контрактом (замовленням) і за договорами (цільова підготовка). Термін навчання — 24 місяці. Обов'язковим для кожного слухача є проходження практики і стажування в МЗС України або дипломатичних установах країни за кордоном. За п'ятнадцять років підготовлено понад 600 фахівців-дипломатів, і багато хто з них обіймає чільні посади в МЗС України та за кордоном — на рівні генеральних консулів, радників-посланників, радників. Із 2002 в академії діють Центр підвищення кваліфікації працівників дипломатичної служби, а з 2004 — Вищі курси іноземних мов, на яких щорічно близько 300 співробітників центрального апарату МЗС підвищують свою кваліфікацію.

Для вирішення основних питань діяльності Д.а.У. 1997 створені наглядова та вчена ради, науково-видавнича комісія при вченій раді, 2008— спеціалізована вчена рада по захисту кандидатських (з 2010 — і докторських) дисертацій за спеціальністю «всесвітня історія», відкрита аспірантура.

Професорсько-викладацький склад академії на чолі з її ректором — доктором історичних наук, професором, Надзвичайним і Повноважним Послом України, заслуженим діячем науки і техніки України Б. І. Гуменюком налічує майже 80 професорів, доцентів, дипломатів, юристів-міжнародників, які працюють на п’яти кафедрах: зовнішньої політики і дипломатії, дипломатичної та консульської служби, європейської та євроатлантичної політики, глобальних і регіональних систем, іноземних мов.

На базі академії здійснюється науково-дослідницька та аналітичноекспертна робота у галузі міжнародних відносин, міжнародного права, зовнішньої політики та історії дипломатії. Зокрема з 2006 діє Інститут зовнішньої політики, що виконує наукові замовлення міністерства, проводить міжнародні форуми і науково-практичні конференції з актуальних проблем зовнішньополітичної діяльності України і видає щорічник «Зовнішня політика України: стратегічні оцінки, прогнози та пріоритети».

Академія з 1998 також видає «Науковий вісник Дипломатичної академії України», з 2000 є співзасновником наукового щорічника «Україна дипломатична», з 2008 — суспільно-політичного, а з 2009 наукового журналу «Зовнішні справи» (виходить щомісяця). Академія готує підручники, навчальні посібники, монографії та науково-методичні розробки з проблематики, що вивчається і досліджується в цьому закладі.

Д.а.У. бере участь у міжнародних наукових програмах, має понад 30 угод про співпрацю з провідними дипломатичними академіями й науковими центрами Великої Британії, ФРН, Франції, Іспанії, Бельгії, Австрії, Росії, Греції, Єгипту, Словаччини, Хорватії, Естонії, Литви, Швеції, Польщі, Кореї, Бразилії, США, Канади тощо. Окрім громадян України в академії навчаються слухачі з-за кордону, передусім із держав СНД: Азербайджану, Вірменії, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Туркменістану, а також із Монголії та Індонезії. Академія є учасником мережі дипломатичних освітніх закладів країн Центральноєвропейської ініціативи та членом Міжнародної асоціації ректорів дипломатичних академій.

Літ.: Перші кроки дипломатичної академії // Політика і час, 1997, № 5–6; Гуменюк Б. І. Примножувати традиції, нарощувати потенціал української дипломатії // Науковий вісник Дипломатичної академії України, 1998, вип. 1.; Його ж. Перші кроки Дипломатичної академії // Україна дипломатична, 2000, вип. 1; Його ж. Кадри для зовнішньої політики України третього тисячоліття // Там само, 2003, вип. 3; Його ж. Академія, де вчать мистецтва дипломатії // Там само, 2007, вип. 8; Його ж. Диплом для дипломата // Там само, 2008, вип. 9.

С. В. Віднянський.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.