Україна в міжнародних відносинах/2/Договір про дружбу, добросусідство і співробітництво між Україною і Республікою Білорусь 1995

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 2

під ред. Миколи Варварцева

Договір про дружбу, добросусідство і співробітництво між Україною і Республікою Білорусь 1995
Київ: Інститут історії України НАН України, 2010

ДОГОВІР ПРО ДРУЖБУ, ДОБРОСУСІДСТВО І СПІВРОБІТНИЦТВО МІЖ УКРАЇНОЮ І РЕСПУБЛІКОЮ БІЛОРУСЬ 1995 — базовий договір між Україною і Республікою Білорусь, підписаний 17 липня за Україну — Президентом України Л. Кучмою, за Республіку Білорусь — Президентом Республіки Білорусь О. Лукашенком. Термін дії договору — 10 років (його дія автоматично продовжується на наступні десятилітні періоди, якщо жодна із договірних сторін не заявить про своє бажання припинити його дію).

Сторони констатували, що з набуттям чинності цього договору припиняє свою дію Договір між Українською РСР і Білоруською РСР від 29 грудня 1990. Україна і Республіка Білорусь наголосили, що засновують свої відносини на взаємній повазі, довірі й згоді, керуючись принципами поважання державного суверенітету, рівноправності й невтручання у внутрішні справи одна одної, відмови від застосування сили, економічних чи будь-яких інших засобів тиску, мирного врегулювання спорів, поваги до прав людини і основних свобод, виконання зобов'язань по міжнародному праву. Договірні сторони підтвердили свій намір дотримуватися Статуту ООН, Гельсінського Заключного Акта (1975), Паризької Хартії для нової Європи.

Сторони визнали непорушність існуючих між ними державних кордонів і підтвердили, що не мають жодних територіальних претензій одна до одної і не висуватимуть їх у майбутньому, поважатимуть інтереси білоруської меншини в Україні і української меншини в Республіці Білорусь. Обидві держави сприятимуть продовженню процесу обмеження озброєнь і роззброєння, зміцненню ролі ООН у справі підтримання міжнародного миру і безпеки, створенню системи колективної безпеки в Європі; сприянню взаємовигідному торгово-економічному і науково-технічному співробітництву між ними; тісній співпраці у галузі сільського господарства і переробної промисловості; застосуванню ресурсозберігаючих технологій, розвитку транспорту, інформатики і зв'язку; співробітництву в галузі освіти, науки і техніки, культури, інформації, літератури і мистецтва, охорони і поліпшення стану навколишнього середовища, охорони здоров'я, соціального захисту і соціального забезпечення. Країни забов'язались об'єднувати і координувати зусилля у вивченні, ослабленні й мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи 1986.

16 травня 1997 Верховна Рада України ухвалила документ «Про ратифікацію Договору про дружбу, добросусідство і співробітництво між Україною і Республікою Білорусь». Він набрав чинності 6 серпня 1997.

На основі цього договору 12 травня 1997 укладено Договір між Україною і Республікою Білорусь про державний кордон; він був ратифікований Верховною Радою України 18 липня 1997. Білоруська сторона тривалий час відкладала ратифікацію у зв'язку із проблемою погашення боргу України перед Білоруссю, що виник у 90-і роки. 2 квітня 2010 Національні Збори Республіки Білорусь ратифікували договір про державний кордон 1997, який дає можливість завершити договірно-правове оформлення українсько-білоруського державного кордону.

Літ.: Про ратифікацію Договору про дружбу, добросусідство і співробітництво між Україною і Республікою Білорусь: Закон України від 16.051997// Відомості Верховної Ради України, 1997, № 26; Договір між Україною і Республікою Білорусь про державний кордон http://www.zakon.rada.gov.ua; Національні Збори Республіки Білорусь ратифікували Договір про державний кордон між Україною і Республікою Білорусь http://www.kmu.gov.ua — Урядовий портал МЗС.

О. Я. Видаш.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.