Перейти до вмісту

Україна в міжнародних відносинах/2/Ефіопія

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 2

під ред. Миколи Варварцева

Ефіопія
Київ: Інститут історії України НАН України, 2010

ЕФІОПІЯ — держава на північному Сході Африки. Площа — 1130,123 км. кв. Чисельність населення — 76,6 млн. осіб (2007). Столиця — м. Аддис-Абеба. Е. — республіка. Главою держави є президент. Виконавча влада належить уряду на чолі з прем'єр-міністром, законодавча влада — однопалатному парламенту.

Е. — одна із найдавніших африканських держав. Перші державні утворення на її території виникали на межі християнської ери. У 5 ст. тут поширилося християнство в його східній (коптській) формі. У 6 ст. Ефіопія стала імперією. Період 7–10 ст. пов'язаний з протистоянням між християнською Ефіопією та ісламськими місіонерами, які через Ерітрею та Судан просувалися на ефіопську територію. Попри постійні війни період 11–18 ст. був часом найбільшого розквіту Е. З початком епохи колоніалізму країна тривалий час залишалася єдиною незалежною державою на Африканському континенті. Однак у 1930-х претензії на володіння Е. проголосив італійський фашистський диктатор Б.Муссоліні. Після поразки у війні проти Італії 1935 ефіопський імператор Хайлє Селасіє емігрував до Лондона. Однак італійське панування в Е. виявилося нетривалим (до 1943). 1945 Е. відновила незалежність. До країни повернувся імператор Хайлє Селасіє, а територія держави була розширена за рахунок включення Ерітреї. 1974 група ефіопських військових на чолі з полковником Менгісту Хайлє Маріамом захопила владу в країні та стратила імператора. 12 березня 1975 Е. стала республікою. Менгісту оголосив про соціалістичний курс її розвитку. 1979 Е. вела прикордонну війну проти сусідньої держави Сомалі. Однак основну проблему склав ерітрейський сепаратизм. У грудні 1991 загони «Фронту визволення Ерітреї» захопили столицю країни та ліквідували режим Мегісту. В 1995–2001 тривала прикордонна війна між Е. та Ерітреєю. Постійним супутником ефіопів став голод. Е. стала одним із найбільших реципієнтів продовольчої допомоги ООН.

Від 1964 Аддис-Абеба є штаб-квартирою спочатку Організації африканських держав, а з 2005 її наступниці — Африканського Союзу. Україна та Е. визнали одна одну 21 грудня 1991 і того ж дня встановили дипломатичні відносини, однак досі не обмінялися дипломатичними представництвами. Протягом останніх років Україна є важливим постачальником продовольчого зерна до Е.

Літ.: История Эфиопии. — М., 2000.

А. Ю. Мартинов.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.