Україна в міжнародних відносинах/2/Запорозько-Кримська угода 1668

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 2

під ред. Миколи Варварцева

Запорозько-Кримська угода 1668
Київ: Інститут історії України НАН України, 2010

ЗАПОРОЗЬКО-КРИМСЬКА УГОДА 1668 — угода між Військом Запорозьким та Кримським ханством про військову взаємодопомогу. Підписана 5 вересня (26 серпня) у м. Бахчисарай запорозьким писарем П. Суховієнком (Суховієм) та кримським ханом Аділ-Гіреєм. Згідно зі статтями угоди запорожці зобов'язалися не нападати на татарські володіння. Зі свого боку хан надавав військову допомогу січовикам у їхній боротьбі проти гетьмана П. Дорошенка. В ході переговорів Аділ-Гірей запропонував П. Суховієнкові стати гетьманом України під протекторатом Кримського ханства, а також надав йому дублікат власної печатки. Після підписання угоди П. Суховієнко вернувся на Січ, де у присутності ханських послів козаки обрали його гетьманом. Угода протидіяла спробам П. Дорошенка консолідувати тогочасне українське суспільство й об'єднати Лівобережну Україну та Правобережну Україну в єдину гетьманську державу.

Літ.: Смолій В. А., Степанков В. С. Українська національна революція XVII ст. (1648–1676 рр.). В кн.: Україна крізь віки. — К., 1999, т. 7; Чухліб Т. В. Гетьман П. Суховієнко (Суховій) у союзі з Кримським ханством проти Польщі і Росії. В кн.: Українська козацька держава: витоки та шляхи історичного розвитку. — К., 2000, вип. 7; Чухліб Т. В. Гетьмани і монархи: Українська держава в міжнародних відносинах 1648-1714 рр. — К., 2005.

Т. В. Чухліб.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.