Україна в міжнародних відносинах/3/«Короткий вивід причин, якими Україна з Військом Запорозьким … змушена … вийти з московської …» 1709

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 3

під ред. Миколи Варварцева

«Короткий вивід причин, якими Україна з Військом Запорозьким побуджена або властиво змушена була вийти з московської протекції» 1709
Київ: Інститут історії України НАН України, 2012

«КОРОТКИЙ ВИВІД ПРИЧИН, ЯКИМИ УКРАЇНА З ВІЙСЬКОМ ЗАПОРОЗЬКИМ ПОБУДЖЕНА АБО ВЛАСТИВО ЗМУШЕНА БУЛА ВИЙТИ З МОСКОВСЬКОЇ ПРОТЕКЦІЇ» 1709 — політичний трактат, написаний представниками мазепинської еміграції для обґрунтування права Гетьманщини на вихід з Російської держави, пам'ятка українського політичного права та правової думки. Знайдений у Шведському державному архіві Н. Молчановським, опублікований 1909 М. Грушевським. «Короткий вивід причин» проголошував природні права народу на свободу совісті та непорушність станових привілеїв, указував на те, що повстання проти монарха-суверена в разі порушення ним цих природних прав є правомірним.

Правовідносини народу з монархом класифікувалися як умовне (договірне, протекція) та безумовне підданство. Основна категорія твору — «вільний народ». Трактат також викладав політичну та правову історію Наддніпрянської України 17 — поч. 18 ст., характеризував статус українців у Речі Посполитій, відносини Гетьманщини з Російською державою та Кримським ханатом, аналізував документи, пов'язані з цими відносинами.

Літ.: Грушевський М. Шведсько-український союз 1708 р. // ЗНТШ, 1909, т. 92, кн. 6; Ульяновський В. Пилип Орлик. В кн.: Володарі гетьманської булави. — К., 1994; Кресін О. Правові аспекти відносин Війська Запорозького з Російською державою в період гетьманування І. Мазепи та в діяльності української політичної еміграції першої половини ХVІІІ ст. // Держава і право, 2001, вип. 10.

О.В. Кресін.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.