Україна в міжнародних відносинах/3/Колумбія

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 3

під ред. Миколи Варварцева

Колумбія
Київ: Інститут історії України НАН України, 2012

КОЛУМБІЯ, Республіка Колумбія (Colombia, República de Colombia) — держава на північному заході Південної Америки. Межує з Венесуелою, Бразилією, Перу, Еквадором, Панамою. Територія 1138,9 тис. км2. Населення (метиси, мулати, європейці та ін.) — 46,2 млн. осіб (2011). Столиця м. Богота. Державна мова — іспанська. Глава держави — президент, який обирається загальними і прямими виборами на 4 роки, здійснює виконавчу владу. Законодавчу владу представляє двопалатний парламент — Конгрес.

У ранньому середньовіччі господарями території сучасної К. були індіанські племена чичба. 1499 на її прибережній смузі висадилася іспанська експедиція, поклавши початок колонізації навколишніх земель, названих у 16 ст. Новою Гранадою. Для розробки відкритих тут покладів золота іспанці використовували рабську працю африканців. У 18 ст. до складу Нової Гранади, що стала відтоді віце-королівством Іспанії, було включено території нинішніх Панами, Еквадора та Венесуели.

Національно-визвольна революція 1810 призвела до повалення іспанського колоніального панування і створення держави Кундінамарка (1811). У 1813 була прийнята декларація незалежності. 1819 в ході визвольної війни на чолі з С. Боліваром постала федеративна республіка Велика Колумбія. 1830 від неї відокремилися Венесуела та Еквадор і країна повернулася до попередньої назви. Від 1863 до 1886 називалася Сполучені Штати Колумбії.

У другій половині 19 ст. К. стала ареною англо-американського політичного та економічного суперництва й зазнала неодноразових інтервенцій США. 1932–1934 вела війну з Перу. Протягом 20 ст. в К. відбувалася зміна урядів шляхом військових переворотів; загальну ситуацію в країні ускладнювали дії збройних опозиційних сил та власників наркокартелів. У цей же період склалася номенклатура зовнішньої торгівлі К. як експортера продукції видобувної промисловості і сільського господарства — нафти, золота, платини, кофе, бананів та ін.

1948 К. стала членом ООН і Організації американських держав, бере участь в інших міжнародних організаціях. Від 18 серпня 1992 між К. та Україною започатковано дипломатичні відносини.

В ознайомленні українців з історією та культурою К. значну роль відіграє художня література її народу. 1960 першим українським виданням колумбійської літератури стала опублікована в Києві п'єса «Викрадення сабінянок» Хорхе Саламеа. 1978 і 1981 українською мовою вийшли також романи найбільшого колумбійського письменника, лауреата Нобелівської премії Г. Гарсіа Маркеса «Осінь патріарха» і «Хроніка вбивства, про яке всі знали заздалегідь», де порушено гострі проблеми внутрішнього життя латиноамериканських країн. Протягом 2-ї пол. 20 ст. в Україні з'являлися у перекладах твори прози і поезії Р. Арділи-і-Арділи, Е. Карранса, Е. Луке Муньйоса, М. Сапати Олівельї, збірник «Колумбійські прислів'я і приказки» та ін. Встановленню мистецьких зв'язків з К. сприяла експонована 1977 у Києві виставка «Золото доколумбової Америки».

Літ.: Томас А.Б. История Латинской Америки. — М., 1960; Покальчук Ю.В. Сучасна латиноамериканська проза. — К., 1978; Hincapié O. Historia del nombre de Colombia. — Santafé de Bogotá, 1998.

М.М. Варварцев.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.