Україна в міжнародних відносинах/4/Палестина

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 4

під ред. Миколи Варварцева

Палестина
Київ: Інститут історії України НАН України, 2013

ПАЛЕСТИНА — країна на Близькому Сході в західній частині Азії. Площа (визначена 1947 ООН) — 14,1 тис. км2. Населення — 4,1 млн. осіб (2011). П. — «Свята земля» для іудеїв, мусульман і християн. На межі християнської ери тут розгорталися події Нового Заповіту. Після розпаду Римської імперії П. відійшла під контроль Візантії, 636 її завоювали араби. 1099–1187 тут існувало Єрусалимське королівство, засноване хрестоносцями. У 16 ст. П. увійшла до складу Османської імперії. Після Першої світової війни стала підмандатною територією Великої Британії.

29 листопада 1947 ООН прийняла резолюцію про поділ території П. на дві держави: єврейську та арабську (не була створена). Після проголошення незалежності Держави Ізраїль (1948) палестинці розпочали боротьбу за створення власної держави. 1964 збройну боротьбу розгорнула Організація визволення Палестини на чолі з Я. Арафатом. Палестинці часто вдавалися до терористичної тактики боротьби, що обумовило суперечливе ставлення до їхніх намірів з боку світової громадськості.

1993 Ізраїль і Організація визволення Палестини домовилися про створення Палестинської автономії на території завойованого Ізраїлем у 1967 сектору Газа та Західному березі річки Йордан з центром у м. Рамалла.

2000 президент США У. Клінтон запропонував кінцевий план створення палестинської державності, але він зазнав фіаско. Після смерті Я. Арафата (2004) у палестинському русі стався розкол. Владу у секторі Газа захопило ісламістське угруповання Хамас, яке домовилося 2011 з Організацією визволення Палестини про формування єдиного уряду за результатами загальних виборів 2013.

Українсько-палестинські відносини «неформально» були започатковані за радянських часів, коли понад 10 тис. палестинських студентів навчалися у вузах України. Відтоді у секторі Газа та на Західному березі річки Йордан проживають близько п'яти тисяч змішаних українськопалестинських родин. У грудні 1991 палестинський лідер Я. Арафат висловлював зацікавлення у дипломатичних відносинах із Україною, які були встановлені у квітні 1999 під час його візиту до Києва. У серпні 1999 з нагоди 70-ліття Я. Арафат був нагороджений орденом Ярослава Мудрого Першого ступеня. У січні 2002 до Києва прибув перший палестинський посол. 2003 Україна підтримала реалізацію поетапного плану утворення держави Палестина. Під час кожного загострення палестинсько-ізраїльських відносин Україна висловлювалася за мирне врегулювання з урахуванням інтересів безпеки арабів та євреїв. У листопаді 2012 Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію про надання П. статусу держави-спостерігача. Українська делегація утрималася від голосування із цього питання.

Літ.: Медведко А. Этот Ближний бурлящий Восток. — М., 1988; История Палестины. — Иерусалим, 2000; Палестинская национальная администрация: история создания и международной легитимации. — М., 2004; История арабо-израильских войн. — М., 2006.

О.М. Горенко.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.