Перейти до вмісту

Україна в міжнародних відносинах/4/Рота імені Тараса Шевченка

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 4

під ред. Миколи Варварцева

Рота імені Тараса Шевченка
Київ: Інститут історії України НАН України, 2013

РОТА ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА — підрозділ XIII інтернаціональної бригади ім. Ярослава Домбровського, який діяв у 1937–1938 на території Іспанської Республіки, брав активну участь у громадянській війні на боці республіканських військ проти заколотників генерала Ф. Франко. Рота була сформована переважно із українських заробітчан за кордоном, а також добровольців з Волині. До її складу входили також білоруси, росіяни, поляки та іспанці. Першим командиром роти став білоруський комуніст С. Томашевич. Бойове хрещення рота отримала у липні 1937 в боях поблизу містечка Брунете (за 25 км. на захід від іспанської столиці Мадрида), де у складі бригади ім. Ярослава Домбровського розбила марокканську кінноту й захопила позиції супротивника поблизу Вілья-Франко-дель-Кастиль і Романільос, втративши при цьому майже половину особового складу. Після поповнення новими добровольцями воювала на Арагонському фронті. У серпні 1937 Р.Т.Ш. брала участь у боях під Сарагосою, впродовж грудня 1937 — лютого 1938 — в битві за Теруель, де загинув С. Томашевич. У березні 1938 роту було передислоковано на Андалузькій фронт, де її бійці, потрапивши в облогу на висотах Каспе, вели кровопролитні оборонні бої. У липні–вересні 1938 вони знову воювали на Арагонському фронті, відзначившись у боях біля р. Ебро. У проміжках між бойовими діями вояки роти допомагали іспанським селянам збирати врожай, ремонтували приміщення шкіл, збирали кошти для іспанських дітей-сиріт.

З кінця 1937 видавалася українською мовою ротна газета «Боротьба». На її сторінках публікувалися статті Ю. Великановича про бойовий шлях роти «Українці в інтернаціональних бригадах», «Тарас Шевченко на Арагонському фронті», про життя і творчість Т. Шевченка тощо. Для вояків роти війна закінчилася 28 вересня 1938, після проголошення республіканським урядом Іспанії постанови про виведення інтербригад з території країни. Місяць потому жителі Барселони влаштували урочисті проводи бійцям інтербригад. Після повернення на батьківщину вояки роти були ув'язнені польською владою в західно-білоруському концтаборі Береза Картузька.

1982 у Львові встановлено пам'ятник Ю. Великановичу, а одній з вулиць міста присвоєне його ім'я (після проголошення незалежності України 1991 вулицю було перейменовано).

Літ.: Шевченко Ф.П. Рота ім. Тараса Шевченка в боях проти фашизму в Іспанії (1937–1938 рр.) // УІЖ, 1961, № 1; Ибаррури Д. В борьбе. — М., 1966; Солидарность народов с Испанской республикой. — М., 1973; Марклен Мещеряков. Судьба интербригад в Испании по новым документам // Новая и новейшая история, 1993, № 5.

В.В. Піскіжова.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.