Україна в міжнародних відносинах/4/Сенегал

Матеріал з Вікіджерел
Україна в міжнародних відносинах.
Енциклопедичний словник-довідник.
Випуск 4

під ред. Миколи Варварцева

Сенегал
Київ: Інститут історії України НАН України, 2013

СЕНЕГАЛ, Респуліка Сенегал (Sйnйgal, Rйpublique du Sйnйgal) — держава в Західній Африці. Межує з Мавританією, Малі, Гвінеєю, Гвінеєю-Бісау та Гамбією. Територія — 196,7 тис. кмІ, населення — 13,3 млн. чол. (2013): близько 20 етнічних груп, серед яких найчисельнішими є волоф, пулар і серер. 94% населення — мусульмани, 5% — християни, переважно католики, решта — прибічники традиційних вірувань. Столиця — м. Дакар. Державна мова — французька.

Головою держави є президент, що обирається загальним голосуванням терміном на 5 років. Він призначає прем'єр-міністра, який формує кабінет міністрів. Законодавчий орган — однопалатний парламент Національна асамблея.

Португальці досягли сенегальського узбережжя в середині 15 ст.

В 1-й пол. 17 ст. до С. починають проникати англійці та французи, які 1638 заснували свою першу торгівельну факторію. В 1904 С. було офіційно включено до Французької Західної Африки.

У листопаді 1958 С. був проголошений самоврядною республікою у складі Французького Співтовариства. У 1959 С. і Французький Судан (Малі) об'єдналися, утворивши Федерацію Малі, яка невдовзі розпалася, після чого 20 серпня 1960 С. оголосив про свою незалежність. 1982 С. разом з Гамбією утворили конфедерацію Сенегамбія, однак реальної інтеграції не вийшло, і 1989 вона розпалася.

С. є членом різних міжнародних організацій, у тому числі: ООН (з 1960), Африканськго союзу (з 1963), Організації ісламської конференції (з 1971).

2 червня 1992 С. визнав незалежність України. Дипломатичні відносини між країнами було встановлено 25 листопада 1992. 17 червня 2008 вперше було призначено посла України в Республіці Сенегал (за сумісництвом, з резиденцією в Конакрі). Безпосередньо в С. посольство України розпочало роботу у червні 2012.

У вересні 2008 в Дакарі відбулись перші українсько-сенегальські політичні консультації на рівні міністерств закордонних справ обох держав.

27 вересня 2010 в Нью-Йорку — зустріч керівників зовнішньополітичних відомств України і С., під час якої було визначено пріоритетні напрями двосторонньої співпраці. У червні 2011 з офіційним візитом в Україні перебував міністр закордонних справ С. Мадіке Ніянга, якого супроводжувала делегація представників міністерств економічного блоку.

Сенегальська делегація провела переговори в міністерствах України, відвідала київські підприємства «Квазар», «Укргідроенерго».

Українсько-сенегальське співробітництво в культурно-гуманітарній сфері зосереджено у двох галузях: вища освіта та спорт. 2008 започатковано практику щорічного надання С. державних стипендій для здобуття освіти у вищих навчальних закладах України: щороку кілька десятків молодих сенегальців вирушають до України для навчання.

Також щороку в українських футбольних клубах проходять оглядові збори обдарованих сенегальських футболістів. Сенегальський футболіст Папа Гуйє успішно грає в харківському «Металісті».

У серпні 2010 сенегальський фольклорний колектив «Леви Африки» з великим успіхом взяв участь у міжнародному фестивалі «Древлянські джерела», що проходив у Луцьку.

Літ.: Кашин Ю. Сенегал. — М., 1973; Новейшая история Африки. — М., 1968; Субботин В., Колонии Франции в 1870–1918 гг. — М., 1973; Офіційний сайт Посольства України в Республіці Сенегал — http://old.mfa.gov.ua/senegal/ua/9364.htm.

В.Р. Мікєладзе.

Ця робота поширюється на умовах ліцензії Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 Unported (Із зазначенням авторства — поширення на тих самих умовах 4.0 неадаптована), яка дозволяє вільне використання, поширення й створення похідних робіт за умови дотримання і зазначення ліцензії та автора оригінальної роботи.