Українська справа зі становища політичної ґеоґрафії/Попереднє слово

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Попереднє слово.

Землезнання, це одна з наук, які сливе не плекалися й не плекаються на Україні. Про причини цеї сумної обставини не тут місце розводитись; її висліди є такі, що дотепер не маємо наукового підручника землезнання України, а популярно-наукові підручники не можуть ніяк вийти на світ Божий! Ціле наше громадянство відзначається фатальною недостачею ґеоґрафічного знання. Шкода з цього йде дуже велика, так у ідейному напрямкові, як не менше й у практичному. Не з'ясовуючи собі ось хоч би величини України й її народу, не тільки наші сірі інтеліґенти, але й наші визначні політичні діячі, зводять українську справу до спільного знаменника зі справами „инших малих народів“. Як це шкодить ідеолоґії українства, не треба довго доказувати. В практичному напрямкові недостача ґеоґрафічного знання має просто фатальні наслідки. Згадаю хоч би це, що в останніх часах наші політичні діячі не то що шафували межовими українськими землями на право й на ліво, але по іґноранції своїй навіть не підносили домагань на величезні простори українських земель. Ніхто з них не вмів не то що використати, але навіть і піднести цеї безлічі політично-ґеоґрафічних, економічно-ґеоґрафічних, лучбово-ґеоґрафічних і инш. арґументів, які промовляють за українською державністю на Південному Сході Европи…

Книжечка, що саме лежить перед шановним читачем, це продукт актуальної (думаю) потреби. Це перерібка деяких частин книжки про „Українську справу й великі держави світу“, яку я написав для інформації заграниці про українську проблему. Наша книжечка не має претензії бути хоч би куценьким оглядом політичної ґеоґрафії України. Це тільки низка політично-ґеоґрафічних нарисів з дуже нікчемненьким науковим апаратом, яка може що найвище служити до першої загальної орієнтації. Дуже був би я щасливий, колиб ці нариси заохотили декого з наших любителів знання до праці на царині політичної ґеоґрафії. Ця праця дуже принадна й для добра нашої справи доконче потрібна.

Відень, 21. V. 1920.

Степан Рудницький.
Суспільне надбання

Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Сполучених Штатах та Україні.


  • Робота перебуває в суспільному надбанні в Сполучених Штатах, тому що вона опублікована до 1 січня 1928 року.
  • Ця робота перебуває в суспільному надбанні в Україні, де авторське право діє протягом життя автора плюс 70 років.
  • Автор помер у 1937 році, тому ця робота є в суспільному надбанні в тих країнах, де авторське право діє протягом життя автора плюс 80 років чи менше. Ця робота може бути в суспільному надбанні також у країнах з довшим терміном дії авторського права, якщо вони застосовують правило коротшого терміну для іноземних робіт.