Сторінка:Берченко Є.В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них. Зошит 1. Дніпропетровщина (1930).djvu/26

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

а то й зовсім не бачивши його, зв’язок з ним утрачаються і переноситься в уявленні селянки на так звані «марсельові» ковдри, що чимраз більше добуваються на село; через це п означають мальовання словом «одіялом.

У селах Капулівка, Перевізні Хуторі (Криворізької округи), де це мальовання маю ще назву «ковер», зв’язок їх із тканим українським килимом — найвиразніший. Це мальовання, як у килимах, дають на кольоровому тлі і, як у килимах таки з рослинним орнаментом, рослинні мотиви здебільша розміщуються на них так, що чимала частина кольорового тла поміж мотивами лишаються позаповнена; це робить мальовання таким самим оздобним, декоративним, як і український килим.

Надто багате на різноманітне кольорове тло мальовання села Капулівки, і капулянки виявляють при цьому дивовижне чуття справжньої кольорової гармонії: тло цілком визначую дану на ніч кольорову гаму орнаменту.

Тут ми знаходимо:

1) Густе чорне тло (сажа проста або голяндська), таке часте в найкращих зразках старовинних килимів українських; орнамент на такому тлі дають білий з повкроплюваннми серед нього тільки невеличкими плямами червоно - рожевих відтінків.

2) Темносиній (лазорка), що справляю вражіння синього оксамиту; орнамент на такому тлі дають:

а) увесь білий, але неоднакової інтенсивности: подекуди густий білий, де-не-де немов прозірчастий, і крізь нього просвічуються тло; таке мальовання робить вражіння ажурного мережива[1];

б) абож орнамент дають великими білими й темночервоними плямами, а так само

в) сполученням білих, рожевих та цинамонових кольорових плям.

3) Блакитний (лазорка і біла глина) — теж тло українських килимів; розмальовуючи таке тло фарбами цілої свою» палети, художниця, однак, даю великі жовті плями, чого в мальовання з тлом іншого забарвлення не бачимо.

4) Сіре тло (сажа й біла глина); це тло вкривають білим орна-

  1. Мотив орнаменту дають трафаретом, зробленим з картоплини, що на ньому фарба лягаю неоднаковим шаром.