Сторінка:Казки та оповідання з Поділля. 1928.pdf/40

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ської мови. А для Димінського друга половина його життя, з 1876 року, то була ненастанна боротьба за шмат хліба в умовах невпинного переслідування.

Дарма що свої важкі й відповідальні обов'язки волосного писаря Димінський виконував з надзвичайною дбайливістю (часом, як бачимо із споминів селян, він і по ночах у волості працювати залишавсь), густо-часто не міг він бути до мисли своєму безпосередньому начальству — мировим посредникам. Чесний народолюб, свідомий українець, чи, як тоді говорили, „опасный украинофилъ“, з великою незалежністю в поглядах та з широкими науковими звязками, не міг такий волосний писар не викликати частенько супроти себе підозрінь та урядової неприхильности. З таким писарем доводилося кожному начальству будь-що-будь особисто рахуватися, навіть часом і побоюватися, — то хтілося політично його підозрівати. Підкопування й інтриги почалися й попереду, а нарешті року 1876-го зривають Димінського з насидженого місця і переводять із Струги до Могилівського повіту, в с. Муровані-Курилівці; а там, знов, за якісь півроку, і зовсім звільняють з посади.

Тільки ж, цим разом пощастило А. І. Димінському незабаром здобути посаду тисяцького в м. Камосі Ушицького повіту, а далі, за допомогою етнографа Данильченка, дістати знов посаду волосного писаря: в Сусловецькій волості Лятичівського повіту. Тут він перебув аж чотирі роки, до р. 1881-го. Але ж оці часті службові пересування, з місця на місце, дуже тяжко підтинали Димінського матеріяльно. Землю в Бобчинцях він мусів продати за безцінь; господарство в Струзі підупало; нарешті, року 1878-го, померла його перша дружина й залишила по собі троє дітей.

Тяжкий сум, навіть зневіра, віє з тогочасних листів Димінського. Але етнографічної роботи він все-ж таки й тоді не кидає. Саме тоді увіходить він у близькі стосунки з видатним нашим дослідником звичаєвого права, професором київського у-та Ол. Хвед. Кістяківським, і на професорове прохання починає збирати присуди сільських судів, описує різні правові порядки на селі, і т. ин. Збирані рясні матеріяли[1] він і надсилає до Кістяківського, а той мав їх друкувати у своїй збірці. Для послуг проф. Кістяківському притягає він ще й свого сина Йосипа; а син тоді вчителював у с. Лисянці на Звиногородщині[2]. Листування А. І. Димінського з проф. Кістяківським показує нам, що проф. Кістяківський з великою увагою

  1. Про це диви мою брошуру „З поля фольклористики та етнографії“, вип. 2, ст. 81–82.
  2. Частина тодішніх Лисянських записів, що поробив Йосип Димінський 1878–1880 р., незабаром побачить світ у I томі збірки акад. А. Е. Кримського: „Звиногородщина з погляду фольклорно-лінгвістичного“ (див. там окремі розділи: „Про всякі сільські кари, судові й самосудні“ (ст. 71–77), „Які бувають весільні звичаї на селі і що буде [нечесній] молодій“ (ст. 147–163), аскетичні звичаї на пущення (ст. 369).