Сторінка:Поліщук К. Отаман Зелений. Львів - Київ, 1922.djvu/127

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

123

— Дві батареї на узліссі, а одна серед поля в просі, — відповів начальник. — Вартові гарматчики в карти грають…

Зелений повернувся до Проця:

— А як там Супоня і Ґонтаренко?

— Вони вже три години, як чекають на своїх місцях. — відповів Проць.

— Ну, а дзвони як?…

— Вже пять годин, як по всіх селах дзвонять…

— А люди прибувають?…

— Плавом пливуть…

— Ну, коли так, то сповістіть Супоню й Ґонтаренка, щоб начинали…

— Гаразд!…

Не зрадив ґрунт чорноземний. На голос ґвалтових дзвонів у тихих селах повстали молоді і старі, які майже до останнього часу були байдужими до всього, що навколо них діялося. Мовчанка скінчилася, терпіння ввірвалося і на широкі польові простори вийшла тисячесота жадьба помсти, яку годі було стримати звичайними відозвами про визнання невизнаного, або, навіть, громом гарматних вибухів. Цій жадобі помсти досить було одного слова, що сказав їй Зелений:

— На Київ!

Що години приходили із сел нові ватаги. З криком і галасом ішли до Зеленого і просили:

— Ми тобі хліба, ми тобі сала, ми тобі жінок і дітей, тільки ти веди нас!…

— Я й веду! — казав їм і відразу ставив їх у перший ряд, посилаючи на ворогів, які стовпившись величезними юрбами на передмістях, намагалися задержати перші хвилі повстанчого наступу і дати змогу виїхати з міста своїм відповідальним керманичам.

Та годі було їм змагатися. Як величезне море, яке нестримано виходить зі своїх берегів підчас бурі, покотились могутніми валами повстанці. І коли ранійш вони не давжди були одностайні і коли ранійш брали верх несподіваним нападом, так тепер ломили все своєю одностайвою, чисто мужицькою, запеклою впертістю. Тепер вони вже не зупинялися перед висланим на задержку наступу, полком мадярської кінноти, не лякалися шрапнельного гряду, яким засипалася свіжа стерня, — були силою землі Української. І коли сам отаман Зелений, думаючи про великий здвиг народу, ранійш ще сумнівався в де чому, то тепер він у все повірив і був незломним у своїй вірі. Як захоплений течією човен, летів він на свому коні в саму гущу ворогів і ця гуща не сміла звязати ні одного його руху.