Сторінка:Труди фізично-математичного відділу. Том II. Вип. 2-5. 1926.pdf/200

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

На-весні р. 1919 змінивсь особистий склад Комісії для керування Біологіч. Станцією. Завідувач Станції В. І. Казановський помер од тяжкої хороби (21 березня 1919 р.). Як він помер, Комісія обрала за директора Станції проф. С. Ю. Кушакевича.

Не чекаючи вирішення справи про виділ землі й лісу для потреб Станції, Комісія ухвалила з весни 1919 р. перенести діяльність Станції до Старосільського Лісництва й скористуватися як тимчасовим помешканням Станції, двома кімнатами, що їх ласкаво дозволив зайняти лісничий П. А. Сіверцов в свойому будинкові. На-весні, p. 1919 частину майна Дніпровської Біологічної Станції перевезено до Старосілля, й Станція відновила свою діяльність, хоч і в дуже маленькому маштабі, бо коштів зо всім не було ані на господарські витрати, ані на платню персоналові.

Тимчасом громадянська війна не припинялася. Київ увесь час був тереном військових подій, а це, зрозуміло, відбивалося на станційному майні. В результаті Станція втратила багато цінного майна: човен. моторовий човен, багато знаряддів лову (трали, драги, сітки, планктонний водотяг), посуд, частину книжок, то-що. Особливо постраждало майно, що залишилось у давньому помешканні Станції на Трухановім острові. Хоч які важкі були умови існування, все-ж влітку р. 1919 в Старосіллі працювало кілька осіб, що їх ні гарматні постріли, ні відсутність продуктів не могли відірвати від мікроскопів.

Можна визнати, що в Старосіллі, що знаходиться за 16 верстов од Київа, політичні й військові перевороти переживались трохи спокійніше, ніж у самому місті, але й тут було дуже неспокійно: прихід дезорганізованих військових частин завсіди супроводивсь грабунками, насильством, і ті особи, що працювали на Станції, иноді були примушені переховуватися в лісі, підчас проходу банд.

В 1919 р. в роботах Станції брали участь: проф. С. Ю. Кушакевич, М. Г. Холодний, Д. О. Белінг, М. В. Шарлемань, В. В. Совинський, Т. П. Добржанський, О. О. Оглоблін, та М. Л. П'ятаков. Деякий час провів на Станції акад. В. І. Вернадський, що тоді працював над великою роботою „О живом веществе“. Під той час Станцію одвідували й инші особи, що завсіди бачили тут гостинність, як з боку директора Станції так і господаря, будинку лісничого П. О. Сіверцова.

Наприкінці 1919 р. склад співробітників Станції трохи змінивсь. А саме: директор Станції С. Ю. Кушакевич виїхав з Київа, пориваючись проїхати за кордон, щоб мати змогу продовжувати в одному з центрів Захід. Европи свою наукову працю. С. Ю. Кушакевич повіз з собою цікаві результати своїх спостережень розвитку р. Volvoх, які він зробив на Станції влітку 1919 р. Але С. Ю. Кушакевичеві не пощастило доїхати до Зах. Европи: по дорозі він захорів і помер у Костянтинополі на початку лютого 1920 року. Потім з Київа виїхав завідувач зоологічного відділу Д. О. Белінг, запрошений до Кримського Університету, далі виїхали М. А. П'ятаков, акад. В. І. Вернадський,