Сторінка:Ґю де Мопасан. Дика панї і иньші оповіданя (1899).pdf/79

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 65 —

зарубав драба на смерть. Але головно-командуючий ґенерал замітив, що його вояки імовірно не мають на стільки вправи в борбництві, а до сповненя такого приказу, треба би добре знати правити шаблюкою.

Князь велїв на-ново поскликати найвисший трибунал касацийний і віддав йому до порішеня цїлий той клопіт.

Нарада потягла ся до пізна в ніч, але без результату. Остаточно на предложенє мінїстра-премієра переміннла кару смерти на дожизненний кримінал.

Криміналу дасть Біг, треба було збудувати. Рівночасно іменовано кримінального директора; він мав стерегти злочинця.

Так тревало може пів року. Кримінальник дрімав всю божу днину на тапчанї в казаматї; те саме робив і дозорець перед дверима, звідки мав гарний вигляд на уличний рух.

Але князь ощадний чоловік (се впрочім не такий великий гріх) і переглядає власними очима державні рахунки (вони не надто об'ємисті). Там була осібна колюмна коштів пенсиї нового урядника, удержанє вязницї, харчованє кримінальннка і т. д. Була се чимала сума і творила поважну рубрику в державнім буджетї.

Князя се затревожило, а коли нагадав собі, що то могло би тревати ще Бог знає доки (бо кримінальник був молодий), видав мінїстрови судівництва наказ, щоби таких видатків вже більше не було.

Мінїстер порадив ся з президентом трибуналу і порішили нагнати директора криміналу. Кримінальник мав від тепер сам себе стерегти. Всї надїяли ся, що втече, з чого певно цїлий край був би вдоволений.