Давні килими України/Галицькі килими

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Давні килими Украіни (1925
Володимир Пещанський
Галицькі килими
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Видання: Львів: З друкарні видавничоі спілки „Діло“, 1925.
Галицькі килими — переважно геометричні з Гуцульщини сусідньоі з Буковиною і геометризовані квітчасті з Поділя — на жаль не були предметом увагі і памяти старших збирачів місцевих 50—60 тих рр. їх найкращі зразки опинились у Відні, а зібрані покійним В. Федоровичем у Вікні згоріли 1915 р. Нечисленні останкі галицького килимарства по музеям Львова свідчать одначе за дуже високу мистецьку технику давніх галицьких килимарів. Простий і одноманітний лютив геометричной орнаменту давав килимарям стільки нагоди виявити силу своєі творчоі уяви, що один галицький килим давньоі роботи не є повтореням другого чи то по русункові чи по гамі красок. Хоча в геометричному килимови доводилося ткати все за рядом то все таки з природи нерівномірно окрашена пряжа давала дещо хвилясте ріжним тонами тло, що зменьшало сувору одноманітність площини килиму. Рівнож і випое неня правильного геометричного рисунку гармонійно ріжними барвними площинам і смужками давало змогу килимареви виявити свій природний хист мистця якра у сьому належному доборови тонів красок, що разом зливалися в ніжну .мелодій образу, або радісним ярким полу.мям веселили око (нпр. великий ліжник з Космач в Нац. Музею).

Геометризовані клітчасті килими подільского Подністрівя наближаються вже до українських килимів ріжнотонішм тлом, мистецьким рисунком орнаменту, його вдатним розміїщеням і сміливим добором красок.

На галицьких народних килимах не замічаємо тільки того упадочного переходу через чужі стилі, з яким стрічаємося від кінця XVIII. в. і до половини XIX. в. на Україні. Упадок народного килимарства в Галичині виявився з хвилею заведеня більших килимарень, у яких стали вживати за основу машинових шпагатів і готової пряжі з невеликою скількістю вовни фабричного витвору і окрашеня. Різкі основні краски химичного походженя не давали килимарям простору до творчости, бо іі виперла жура за найбільшу заробітну плату. Мистецтво, що жило в курних хатах при лучиві, вмерло в машинових галях парових фабрик.


Суспільне надбання

Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах та Україні.


  • Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах, тому що вона була вперше опублікована в Україні і станом на 1 січня 1996 (дата URAA) перебувала у суспільному надбанні в Україні
  • Термін дії авторських прав на цей твір в Україні закінчився до 1 січня 2001 року, коли почала діяти нова редакція закону України про авторські й суміжні права, що збільшила термін дії копірайту з 50 до 70 років.
  • Автор помер у 1926 році, тому ця робота є у суспільному надбанні у тих країнах, де авторське право діє протягом життя автора плюс 80 років чи менше. Ця робота може бути у суспільному надбанні також у країнах з довшим терміном дії авторського права, якщо вони застосовують правило коротшого терміну для іноземних робіт.