Давні килими України/Проби відродження давнього килимарства

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Давні килими Украіни (1925
Володимир Пещанський
Проби відродження давнього килимарства
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Видання: Львів: З друкарні видавничоі спілки „Діло“, 1925.

Проба відродженя старинного зовсім забутого укр. килимарства стали появлятися на початку XX. в. І так на Україні були дві килимарці: одна Полтавського земства в с. Дехтярях біля Прилук, друга Ханенків в с. Єленівці на Київщині. Але іх управителями були люди ріжних напрямків, тож іх вироби були ріжного характеру: в Дехтярях спеціаліст ткач звертав увагу лише на добрий матеріял ткані, а в Єленівці мистець і знавець укр. килиму В Г. Кричевський дбав головно за мистецьку красу.

Галицьке килимарство пробував був оживити у Вікні від 1887 р. покійний В. Федорович, що в своій килимарскій школі копіював старі рисунки у власних композиціях основних красок. Були ще ткальні килимів у Бучачі гр. ГІотонкого, у Глинянах свщ. Решетиловича і Косові, але всі вони не змогли вже оживити зав,мерлого килимарського мистецтва. Навряд чи вдасться се вчинити і новітним килимарням без вольної творчости дійсної мистецької уяви килимаря-мистця.


Суспільне надбання

Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах та Україні.


  • Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах, тому що вона була вперше опублікована в Україні і станом на 1 січня 1996 (дата URAA) перебувала у суспільному надбанні в Україні
  • Термін дії авторських прав на цей твір в Україні закінчився до 1 січня 2001 року, коли почала діяти нова редакція закону України про авторські й суміжні права, що збільшила термін дії копірайту з 50 до 70 років.
  • Автор помер у 1926 році, тому ця робота є у суспільному надбанні у тих країнах, де авторське право діє на протязі життя автора плюс 80 років чи менше. Ця робота може бути у суспільному надбанні також у країнах з довшим терміном дії авторського права, якщо вони застосовують правило коротшого терміну для іноземних робіт.