Давні килими України/Краски до крашеня вовни

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Давні килими Украіни (1925
Володимир Пещанський
Краски до крашеня вовни
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Видання: Львів: З друкарні видавничоі спілки „Діло“, 1925.

Краски до крашеня вовни приготовляли ось з таких ростин: ясну жовту з цибуляноі лупини, а дуже ярку жовту з ягід крушини в алуновій і циновій протраві; темно-жовту з гречаноі луски або ягід крушини. — Усі відтінки червоноі краски, починаючи з ясно червоноі, аж до темно-буроі діставали з червня (Coccus illicis), комахи кулистоі форми фіолетно-чорноі краски, що живе на листю дуба, яку збирали і сушили в місяці юню — червні. Крім сього внрабляли червоні краски деколи з коріня марени (крап — Rubia tinctorum); коріня збиралі другого і третього року після посаджспя різки, сушили, мололи па порошок і иря-тали ного від діланя світла і воздуху.

Крушина давала чотири ріжні краски: червону, зелену, жовту і коричняну (цинамонову); неспілі ягоди крушини сушили і .мололи на порошок для жовтоі краски; зрілі ягоди висушені і стерті давали гарну — зелену; переспілі — ясно червону, а кора вігок давала коричняну (цинамонову) краску.

Синю краску добували з індігоносноі ростини — кругик (Icotis tinctoria); зрізані в цвіті ростини кладуть в шаплик з водою, де вони шумують і дають осад, який по злитю води збирають і сушать.

Зелені краски — крім зрілих ягід крушини добували щезлупини цибулі і крутика, а яснійші зелені і голубо зелені тони діставали з мідяних опилків, политих кислим молоком або оцтом.

Білу краску шерсти отримували, білючи шерсть у воді з вапном; але чисто білоі краски в килимах не стрічається, вона .має або жовто-сірий відтінок, або підходить до тону слоновоі кости. А що вовну красили невідтовшену, то іі питомий мягкин золотистий блеск зберігався і проглядав через всяку краску, придаючи ні особливий мягкий відтінок. Чисто білу краску на килимах поч XIX. в. одержували через відтовшеня вовни і біленя у хлорови.

Чорні і сірі краски для білоі вовни діставали з чорнильних дубових орішків.

Перед крашеням вовняну пряжу вимокували у ваняній воді для того, щоби краска гарніше клалася на пряжу. За протрави уживали - желізного купервасу і алуну (Alumen), а за солі до закріпленя красок на пряжі — мочи і сірчаної та цитриновоі кислоти.


Суспільне надбання

Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах та Україні.


  • Ця робота перебуває у суспільному надбанні у Сполучених Штатах, тому що вона була вперше опублікована в Україні і станом на 1 січня 1996 (дата URAA) перебувала у суспільному надбанні в Україні
  • Термін дії авторських прав на цей твір в Україні закінчився до 1 січня 2001 року, коли почала діяти нова редакція закону України про авторські й суміжні права, що збільшила термін дії копірайту з 50 до 70 років.
  • Автор помер у 1926 році, тому ця робота є у суспільному надбанні у тих країнах, де авторське право діє на протязі життя автора плюс 80 років чи менше. Ця робота може бути у суспільному надбанні також у країнах з довшим терміном дії авторського права, якщо вони застосовують правило коротшого терміну для іноземних робіт.