Зарізяка (1924)/Родина

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зарізяка
Андрій Заливчий
Родина
Харків: Державне видавництво України, 1924
3. Родина

У хаті було якось надто просторно. Потім я ніколи не пригадую нашу хату такою — завжди в ній багато було речей. Займали вони майже всю хату; ніде було і повернутися. Сама пічь займала чверть хати; між піччю і стіною, просто дверей стояв піл, а між полом і піччю біля стіни низенький ослінчик, від якого йшов запічок просто на піч.

Так було тоді, так було й потім. Але потім хата була заставлена ще діванами, лавами і столом так, що коли лягали двоє серед хати головою до столу і ногами до дверей, то пройти було ніяк. Але тепер, я пригадую, було в хаті дуже просторо; і не було, здається, дівана, не було й столу, — а може й був стіл.

Був вечір. Посеред хати стояв невеличкий стільчик; на ньому горіла лямпа. Щось робили мої брати — вони обидва старші за мене. На низенькому стільці сиділа мати; тримала на колінах маленьку сестру і щось шила.

Вечір був якийсь надзвичайно давучий. Здавалось, — та, мабудь, воно так і було — на дворі болото, болото, скрізь болото. Туманом окутана хата. І кругом далеко-далеко якась чорна пітьма змішана з вохкими краплями. Такий був настрій…

Я не пригадую тепер гаразд ні моїх братів, ні обличчя матері. Пам'ятаю лише її зігнуту спину та нахилену над шиттям голову.

Входить батько. Я не пригадую зараз і його, — просто щось безформено здорове, найсильніше, з найтовстішим голосом.

Росповідають тепер, що він був п'яний… Я ж пригадую тільки, що то був батько і сильний чоловік. Він зняв чобота і став бити халявою матір по голові і по обличчю…

Я кинувся на ослінчик, а відтиля на запічок, тримався за карниз і визирав: дивився, як батько бив халявою матір…

І сміявся. Чудно було… от і сміявся…

А брати кинулися в ріжні кутки, позатулювали руками обличчя і плакали. І плакала, сидючи, мати. Кричала маленька сестричка.

А я визирав і сміявся…

Батько бив халявою матір… Всі плакали, сестриця кричала… А я визирав і сміявся…

Чудно світила лямпа. Видко було лише батька, якусь безформену масу і бліде обличчя і зігнуту постать матері та чорну брудну халяву…

З кутка брат закричав:

— А він — сміється…

І я почав плакати.