З телеграми Ю.В. Андропова в МЗС СРСР про бесіду з Е. Герьо про наростання суспільно-політичної кризи в Угорщині

Матеріал з Вікіджерел
З телеграми Ю.В. Андропова в МЗС СРСР про бесіду з Е. Герьо про наростання суспільно-політичної кризи в Угорщині від 9 червня 1956 року
Ю.В. Андропов, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
Москва: архів, 1956

Цілком таємно

6 липня цього року мав бесіду з т. Герьо. Він сказав, що він хотів би додатково поділитися зі мною своїми побоюваннями щодо створеної в Угорщині внутрішньополітичної обстановки, яка представляється йому «дуже і дуже серйозною».

Як розповів т. Герьо, рішення ЦК ТВП від 30 червня, в якій засуджуються антипартійні виступи, що мали місце за останній час на різних зборах, добре зустрінуте робочими і кооперативним селянством. Разом з тим, — сказав т. Герьо, — не можна не бачити того, що ворожі елементи і опозиція всередині ТВП розгорнули відкриту і гостру боротьбу проти зазначеного рішення, прагнучи представити його як «ще один крок угорського керівництва», спрямований проти розгортання демократії, проти рішень XX з'їзду КПРС. На думку т. Герьо, показовим є поведінка частини реакційно налаштованої інтелігенції, яка після опублікування постанови ЦК не обмежується вираженням свого власного невдоволення, але намагається активно впливати на широкі верстви трудящих. В останні дні більше 20 письменників виїхало в провінцію нібито «з метою безпосереднього ознайомлення» з життям народу. Насправді є дані, що свідчать про те, що ці особи ведуть серед трудящих роботу, спрямовану проти керівництва УПТ і проведеної ним політики.

Потрібно бачити, - сказав т. Герьо, - що в даний час в Угорщині є досить сильна вороже течія, яка ставить собі за мету зовсім не вирішення будь-яких приватних питань, як, наприклад, зміна складу керівництва УПТ і т.п., але по суті домагається реставрації капіталізму в країні. Ця течія, що складається з ворожих і чужих елементів всередині країни, підтримуване імперіалістичними колами Заходу, в значній мірі спирається на опозиційно налаштованих людей як в ТВП, так і поза нею, серед яких є чимало чесних товаришів, які, на жаль, не розуміють всієї гостроти і всієї складності внутрішньополітичної обстановки.

З міркувань тактичного порядку вороги не можуть сьогодні відкрито заявити народу про свої справжні цілі, так як ідея реставрації капіталізму в Угорщині в сучасних умовах не могла б бути популярною в народі і тим більше серед членів партії; з огляду на це вони, як думає т. Герьо, ставлять перед собою дві найближчих завдання: перекинути нинішнє керівництво УПТ (відразу або по частинах) і відколоти або поки віддалити Угорщину від Радянського Союзу. У зв'язку з цим т. Герьо звернув мою увагу на бесіду радіокоментатора, передану по угорському радіо 3 липня цього року. У зазначеній розмові, присвяченій інтерв'ю т. Тольятті, досить відверто висловлюється схвалення тому факту, що керівник італійських комуністів вступив в полеміку з КПРС з важливих питань будівництва соціалізму «і небо від цього все-таки не обрушилося», - зауважує коментатор. У виступі наголошується, що до XX з'їзду КПРС угорці механічно надмірно копіювали «радянські громадські і економічні методи» і «не раз поплатилися за це». В кінці бесіди радіокоментатор досить двозначно заявляє, що в результаті «самостійної національної політики» комуністичні партії можуть з великим успіхом боротися за соціалізм.

Тов. Герьо показав мені також інформацію Відділу парторганів ЦК УПТ, в якій міститься розмова двох керівних працівників ЦК Союзу молоді Гостоньї і Келена з головою дискусійного клубу імені Петефі - Габором Танцошем. Як видно з інформації, Гостоньї і Келен намагалися довести Танцошу той факт, що в даний час клуб імені Петефі є, по суті, місцем, де ворожі елементи можуть безкарно виступати проти політики партії. У відповідь на це Танцош став говорити про необхідність розгортання в Угорщині «національного комуністичного руху», під яким він розуміє таку політику, при якій угорці будуть самостійно вирішувати питання, «а не на основі радянського втручання». «Югославські товариші, - сказав Танцош, - дивляться на СРСР як на одряхлілого дядю». Танцош додав, що помилка Надь Імре полягала у тому, що він зі своєю правильною платформою («національного комунізму»), не спирався на народ.

Тов. Герьо вважає, що внутрішні сили угорської реакції нахабніють ще й тому, що вони отримують відому моральну підтримку з боку югославської преси.

За словами т. Герьо, югославські газети «Боротьба» і «Політика», а також радіостанція «Нові-Сад» за останні дні неодноразово недоброзичливо виступали по відношенню до вирішення ЦК ТВП від 30 червня, а також давали ряд інформацій, спрямованих на підтримку в Угорщини опозиції. За дорученням Політбюро т. Хегедюш вчора говорив з югославським посланником з даного питання, однак останній сказав, що всі ці статті є не більш, ніж виразом думки окремих югославських журналістів. Тим часом, - сказав т. Гері, - розмах, з яким були організовані зазначені виступи у пресі і по радіо, дозволяє думати, що вони не були випадковими. Тов. Герьо сказав, що, за наявними у них даними, югославська сторона має в Угорщині свою агентуру, яка, будучи пов'язана з реакційними колами угорської інтелігенції, отримує звідти інформацію про стан справ в ТВП.

Все це, уклав т. Герьо, не було б особливо небезпечним, якщо б було належне єдність в ЦК УПТ. На жаль, такої єдності немає, і це вкрай негативно позначається в такі гострі моменти, як тепер, коли потрібно організувати рішучу боротьбу проти ворожих елементів і опозиції. [...]

Серйозні труднощі представляє і та обставина, що в апараті ЦК є багато людей, які не підтримують керівництво партії. Відверто кажучи, сказав т. Герьо, половина апарату ЦК виступає в тій чи іншій формі проти нинішнього керівництва партії.

Нещодавно один із секретарів обкомів партії прямо заявив, що розкладання партійного активу ведуть значною мірою самі працівники центрального партійного апарату, які, приїжджаючи в області та райони, провокують місцевих працівників на вираження невдоволення діяльністю Політбюро ЦК ТВП та Ради Міністрів.

Я запитав т. Герьо: які шляхи бачить Політбюро і особисто він для подолання цієї ситуації?

Тов. Герьо відповів, що, на жаль, таких шляхів небагато. Треба домагатися міцного єдності в керівництві ТВП. Для цього слід добре підготувати і провести черговий пленум ЦК, який остаточно призначений на 17 липня цього року. [...]

В даний час підготовка до пленуму ведеться досить активно, проте як і раніше залишається складним справу Фаркаша, обговорення якого буде проходити в загострилась. Товариш Герьо не приховував свого побоювання щодо того, що на пленумі за допомогою одного з намічених для обговорення питань можуть виникнути несподівані і досить гострі ускладнення, які в даний час важко передбачити.

На закінчення бесіди тов. Герьо сказав, що якби у ЦК КПРС були б для них ще які-небудь конкретні поради, то вони з радістю б їх прийняли. Я відповів тов. Герьо, що передам до Москви його побажання, разом з тим я нагадав йому про тих радах, які вже були дані угорському керівництву під час приїзду в Угорщину товариша Суслова, а також під час зустрічі керівників комуністичних і робочих партій з членами Президії ЦК КПРС. Товариш Гері зауважив, що ті поради були важливими і своєчасними, їх потрібно реалізувати, але тепер мова йде конкретно про те, як домогтися єдності в ЦК УПТ в даній конкретній обстановці, без чого буде важко опанувати ситуацію в цілому.

Тов. Герьо сказав, що вчора Політбюро ще раз обговорював становище. Прийнято суворе рішення, яке зобов'язує членів ЦК, міністрів і секретарів обкомів посилити боротьбу за здійснення лінії партії, організувати відсіч ворожим вилазкам.

Міністру внутрішніх справ т. Пірошу дані вказівки про посилення попереджувальної роботи держбезпеки і зміцненні в органах службової та партійної дисципліни. Міністру оборони дано доручення вжити заходів, які б забезпечили «організоване поведінка» військ в справі підтримання громадського порядку на випадок виникнення будь-яких ворожих провокацій.

В кінці бесіди т. Герьо висловив думку про те, що, на його думку, в міжнародному комуністичному русі все ясніше «починає викристалізовуватися» праве напрям, зовнішньою формою якого є теза «про розвиток національного комунізму» і виступи в різних формах і під різними приводами «проти Москви» і її впливу на компартії в інших країнах.

Звертає на себе увагу той факт, - сказав т. Гері, - що виступ т. Тольятті з критикою КПРС було негайно підтримане в деяких інших компартіях. Це означає, що в керівництві інших компартій є люди, які з цього питання думають так само, як т. Тольятті. Тов. Герьо висловив упевненість в тому, що в країнах народної демократії - в Польщі, Болгарії, Угорщини, Чехословаччини - «знайдуться люди», які з питання про культ особи думають так само, як т. Тольятті, тільки тепер вони не вирішуються ще про це говорити.

Тов. Герьо сказав, що це праве протягом в міжнародному комуністичному русі роз'єднує комуністичні партії, порушує їх інтернаціоналістичні традиції і в кінці кінців може послабити їх.

Висловлювання т. Герьо з приводу ситуації, що в країні внутрішньополітична ситуація заслуговує на серйозну увагу. Ми не маємо поки що жодних додаткових повідомлень, в повній мірі підтверджують його побоювання щодо настроїв членів ЦК УПТ, але, як видно з бесід з іншими товаришами, розбіжності в ЦК є, і ця обставина, в першу чергу, дає можливість ворожим елементам і опозиції безкарно проводити свою підривну роботу.

Наші друзі до сих пір слабо реалізують дані їм поради про зміцнення єдності в складі ЦК, а також про проведення твердої лінії щодо ворожих елементів і демагогів; незважаючи на нахабні дії з боку останніх, ніхто з них ніякої відповідальності не поніс. Угорські товариші не використовують по-справжньому підтримку з боку робітників, кооперативних селян і кращої частини інтелігенції для боротьби проти ворогів і демагогів. [...]

Заслуговує на увагу також висловлювання т. Герьо про те, що в даній обстановці буде складніше вирішувати питання про Фаркаш. Наш радник з держбезпеки т. Іщенко повідомив мені про те, що днями колишній начальник УГБ Петер Габор, що знаходиться в ув'язненні, мав побачення зі своєю дружиною, під час якого вона інформувала чоловіка про обстановку в країні. Мабуть, в результаті цієї інформації Петер зажадав до себе слідчого і вручив йому запечатаний лист для передачі т. Ковачу Іштвану.

Передаючи лист, Петер сказав, що «тепер він зробив даний, щиросердне зізнання», в якому головним винуватцем загибелі Райка і інших товаришів рахує не Фаркаша, а тов. Ракоші. Петер заявив також, що в своєму листі на ім'я т. Ковача він описує, як тов. Ракоші давав йому, Петеру, керівні вказівки про ведення слідства у справі Райка і особисто редагував обвинувальний висновок. За словами т. Іщенко, зазначений пакет був переданий начальником слідчого відділу МВС безпосередньо т. Ковачу.


Цей робота не є об'єктом авторського права
Відповідно до статті 1259 Цивільного кодексу Російської Федерації офіційні документи державних органів та органів місцевого самоврядування муніципальних утворень, в тому числі закони, інші правові акти, рішення судів, інші матеріали законодавчого, адміністративного і судового характеру, офіційні документи міжнародних організацій, а також їх офіційні переклади, державні символи і знаки, а також символи і знаки муніципальних утворень не є об'єктами авторських прав.