З телеграми Ю.В. Андропова в МЗС СРСР про бесіду з З. Вашом

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Це публікація документу, який зберігається в архіві.
Посилання на документ: АПРФ. Ф. 3. Оп. 64. Д. 484. Л. 76–83. Экземпляр Н.С. Хрущева.
З телеграми Ю.В. Андропова в МЗС СРСР про бесіду з З. Вашому про його точці зору на причини, характер і шляхи подолання суспільно-політичної кризи в Угорщині від 14 жовтня 1956 року (1956
Ю. В. Андропов, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Видання: Москва: архів, 1956.

Цілком таємно


11 жовтня цього року мав бесіду з членом ЦК УПТ Вашом Золтаном, який відвідав посольство за своєю ініціативою.

Ваш сказав, що він є старим другом Радянського Союзу і по праву старого друга буде говорити зі мною зовсім відверто, незважаючи на «всі образи, які були нанесені йому, Вашу, з радянського боку».

Він, Ваш, вважає, що «радянські товариші неправильно оцінюють обстановку в Угорщині, не бачать, що насувається національної катастрофи», а також всі зростаючих антирадянських настроїв, орієнтуються на таких людей в Угорщині, які не користуються підтримкою ні в партії, ні серед народу. Саме таким, на думку Ваша, є в даний час Політбюро. Ваш сказав, що на останньому пленумі ЦК він написав записку тов. Мікояна, в якій повідомляв йому, що кандидатура Герьо не буде підтримана в партії, і ось тепер все відбувається саме так, як він, Ваш, передбачав.

За словами Ваша, в партійних організаціях комуністи вимагають відходу з керівництва партії Ковача, Салаї, Вега, Мекіша, Бата і введення замість них інших, більш авторитетних людей.

Такі люди, - підкреслив Ваш, - в партії є, їх авторитет зростає з кожним днем, але радянські товариші не бачать цього і як і раніше орієнтуються на старі кадри, які втратили за останній час довіри народу. В даний час, після бесіди Герьо, Кадара і Хідаша з радянськими товаришами, керівництво УПТ має намір проводити «тверду політику», домагатися «міцної» влади в країні. Але для того, щоб мати міцну владу, сказав Ваш, потрібно мати підтримку народу, а Герьо і багато інших осіб в Політбюро цієї підтримки не мають, отже і влада їм зміцнити навряд чи вдасться.

Ваш сказав, що йому, як і іншим старим активістам, в даний час вже абсолютно ясно, що найближчим часом Надь Імре буде очолювати партію і уряд УНР. На тому посту, який він сам для себе вибере, - додав Ваш. На думку Ваша, приходу Надя до керівництва партією і країною можна було уникнути півроку тому, але для цього потрібно було внести докорінні зміни в економічну політику партії, а саме:

а) Призупинити на найближчі 2-3 роки розвиток промисловості, звернувши вивільнені від цього кошти на підвищення життєвого рівня народу. (Ваш сказав, що новий п'ятирічний план знову планує непомірно високі темпи розвитку промисловості, не підкріплені до того ж забезпеченням сировиною і паливом. Перестати робити такі види продукції, які не потрібні Угорщини.)

б) Призупинити на найближчі 4-5 років кооперування сільського господарства, а найбільш слабкі кооперативи (400-500) розпустити. Припинити давати державні позики кооперативам і тим більше списання заборгованості, оскільки це означає «підгодовування» селян за рахунок робочого класу. Ваш назвав неправильним рада товариша Хрущова щодо методів кооперування угорських селян, згідно з яким слід проводити заходи, які б стимулювали вступ селян в кооператіви2. Ваш сказав, що вважає за можливе проведення кооперування тільки на основі повної добровільності, як це робиться в Югославії. в) Провести додаткові заходи щодо зниження цін на такі продукти харчування, як жири, м'ясо і так далі. Без проведення цих заходів, сказав Ваш, не можна домогтися гарної політики, яка б підтримувалася всім народом.

Оскільки ці заходи не були проведені життя, прихід Надя найближчим часом на пост глави партії або держави є неминучим.

Ваш сказав, що вчора він був у Надя і мав з ним тривалу бесіду, в ході якої він, Ваш, переконався, що Надь добре розбирається в обстановці і має ясну «програму дій», що забезпечує вихід країни зі скрутного становища. Ваш обмовився, що Надь заявив йому про те, що зазначену програму «він буде проводити дуже твердо». Як сказав мені Ваш, він поцікавився у Надя: чи знає він, Надь, про те, що «партія і трудящі» бажають, щоб він знову увійшов до керівництва партії. У відповідь на це Надь нібито сказав, що він в даний час «ні в якому разі не дасть згоди» на обрання його членом Політбюро тому, що це питання ще "не дозрів по-справжньому», а по-друге він не згоден бути « тринадцятим »членом Політбюро. Надь сказав, що не ввійде до складу Політбюро поки, оскільки в цьому випадку він повинен був би: або знову починати боротьбу проти більшості, або примиритися з тією політикою, яку сьогодні проводить керівництво партії, з чим він погодитися не може.

Ваш вважає, що настав час, коли член ЦК повинен вибирати, з ким йому йти. Особисто він, Ваш, вирішив, що піде з Надєм і зробить це за нижченаведеними обставинами. Прихід Надя в керівництво партії відвернути в даній обстановці не можна, оскільки цього хочуть дуже багато активістів і інтелігенція. Надь вже сьогодні має вирішальний вплив на ряд журналів і газет. Керівник радіокомітету Бенці підтримує Надя. Ваш сказав, що днями він розмовляв з редактором газети «Сабад неп» - Хорватом і переконався в тому, що той ще намагається з почуття дисципліни виконувати рішення Політбюро, але внутрішньо всією душею співчуває Надю. Такі ж прихильники Надя є в Держплані, в ряді міністерств і т.д. Трохи повагавшись, Ваш додав, що днями він говорив з одним генерал-майором поліції, прізвище якого він назвати не хоче. Останній нібито по секрету повідомив йому, що керівництво будапештській поліції цілком співчуває програмі Надя і бажає його приходу до керівництва. За словами Ваша, в Будапештський Горком в ці дні надходять десятки резолюцій від робочих з вимогою ввести Надя в керівництво. Якщо у робочих раніше були сумніви в Наді, то після похорону Райка таких сумнівів більше немає, - сказав Ваш. Надь не є антирадянськи налаштованим людиною, сказав Ваш, але він хоче будувати соціалізм по-своєму, «по-угорськи, а не по-радянськи». У цьому немає нічого поганого, бо той факт, що за 11 післявоєнних років Угорщина «по суті стала однією з республік Радянського Союзу», не є позитивним. Наприклад, все побудова угорських органів державної влади скопійовано з СРСР, структура партійних організацій також механічно перенесена з КПРС. Тим часом, - зауважив Ваш, - потрібно прямо сказати, що, наприклад, в Югославії «економічний механізм є набагато більш гнучким і зручним», ніж в СРСР, і Угорщина повинна була б перейняти (і обов'язково перейме) цей югославський зразок. Ні, отже, великої біди в тому, що Надь хоче брати для Угорщини звідусіль лише те, що для неї найбільш підходить. Разом з тим він думає, що Надь «в загалом не дуже хороша людина» і він, Ваш, «не може за нього поручитися». Зважаючи на це він вважає, що, прийшовши до керівництва, Надь повинен бути оточений старими, досвідченими, авторитетними членами партії, але, зрозуміло, такими, з ким Надь «захоче працювати». Ваш дав зрозуміти, що в своїй бесіді з Надєм він обговорював це питання, при цьому йшлося про журналістів Харасті і Лошонци, заст. директора інституту економіки - Донате. Надь також запропонував його, Ваша, кандидатуру до складу майбутнього нового керівництва партії. Ваш сказав, що оскільки він може впливати на Надя в інтересах партії, він вирішив, що буде разом з Надєм і має намір найближчим часом відкрито оголосити про це. Я спробував заперечувати Вашу по ряду питань, однак він відмовився слухати мої міркування, давши мені зрозуміти, що прийшов «не для дискусій». [...]

Андропов


PD-icon.svg Цей робота не є об'єктом авторського права
Відповідно до статті 1259 Цивільного кодексу Російської Федерації офіційні документи державних органів та органів місцевого самоврядування муніципальних утворень, в тому числі закони, інші правові акти, рішення судів, інші матеріали законодавчого, адміністративного і судового характеру, офіційні документи міжнародних організацій, а також їх офіційні переклади, державні символи і знаки, а також символи і знаки муніципальних утворень не є об'єктами авторських прав.