Проект Положення від 3.9.1953 року «Про 12-й відділ при 2 Головному (розвідувальному) Управлінні МВС СРСР»

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Проект Положення від 1953 року «Про 12-й відділ при 2 Головному (розвідувальному) Управлінні МВС СРСР»
О. Панюшкін, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
Москва: архів, 1953
Документ Радянського Архіву зібраного Володимиром Буковським

Ціл. таємно
Особлива папка

ПроектПоложення
Про 12-й відділ при 2 Головному / розвідувальному/ Управлінні МВС СРСР.1. 12-й відділ при 2 Головнім /розвідувальнім/ Управлінні МВС СРСР виконує спеціальні завдання з диверсій та терору у капіталістичних країнах.

Всі заходи за лінією 12-го відділу відбуваються лише після попереднього докладу й отримання санкції ЦК КПРС.

Враховуючи особливий характер виконуваних завдань, вся робота відбувається із дотриманням найсуворішої конспірації.

З метою забезпечення кваліфікованими кадрами 12-й відділ прирівнюється в правах до самостійного оперативного управління МВС СРСР.


2. Структура і кадри 12-го відділу затверджуються особливою постановою ЦК КПРС.

12-й відділ підпорядковується безпосередньо начальнику 2-го Головного /розвідувального/ управління МВС СРСР.

На 12-й відділ покладаються такі завдання:

а) Проведення диверсій на важливих військово-стратегічних об'єктах і комунікаціях головних агресивних держав, як на території цих держав, так і на території інших капіталістичних країн, які використовуються головним агресором проти СРСР.

б) Здійснення актів терору у відношенні до найбільш активних і злісних ворогів Радянського Союзу з числа діячів іноземних держав, особливо небезпечних іноземних розвідників, ватажків емігрантських організацій і зрадників Батьківщини.

Організація секретного вилучення і доставки на нашу територію осіб, вивезення яких є особливою необхідністю.

в) Організація викрадення і доставки в СРСР новітніх зразків озброєння і військової техніки капіталістичних держав, застосування в необхідних випадках підкупу та інших засобів.

4. З метою виконання вище перелічених завдань 12-й відділ:

а) Виявляє і вивчає військові бази, аеродроми, порти, важливі військово-промислові об'єкти, вразливі вузли комунікацій, вишукує підходи до цих об'єктів і насаджує на них агентуру, здатну здійснити диверсійні заходи.

Організовує спостереження і підведення агентури до осіб, стосовно яких намічено проведення спеціальних заходів.

б) Добирає і готує в СРСР, країнах народної демократії і капіталістичних державах спеціальні кадри нелегалів як з числа радянських громадян, так і іноземців, відданих Радянському Союзу, сміливих, рішучих, що володіють організаторськими здібностями.

в) Для проведення заходів з диверсій та терору створює в капіталістичних країнах нелегальні резидентури і агентурні групи, здатні організувати цю роботу.

г) Створює в капіталістичних країнах глибоко законспіровані резидентури і агентурні групи із завданням розгортання активної диверсійної діяльності тільки в разі військових дій.

д) Для легалізації розвідників і агентів-нелегалів створює в капіталістичних країнах необхідне прикриття — комерційні підприємства, торгові фірми, комісійні та посередницькі бюро, імпортні фірми, пансіони, гаражі, кафе та ін.

є) За допомогою відповідних підрозділів 2-го Головного /розвідувального/ Управління МВС СРСР забезпечує нелегалів документами, необхідними для проживання і пересування за кордоном.

ж) Організовує надійний швидкий діючий зв'язок з нелегальними резидентурами і агентурними групами за нелегальними каналами, використовуючи для цього радіо, мікрофотографію, інші технічні засоби.

з) Забезпечує нелегальні резидентури і нелегальні групи необхідними матеріально-технічними засобами для здійснення диверсій і терористичних актів.

5. Нелегальним резидентурам і групам 12-го відділу у капіталістичних країнах забороняється підтримувати будь-який контакт з місцевими комуністичними організаціями, а також вербувати агентуру з числа комуністів.

6. Для здійснення диверсійних і терористичних актів, а також організації викрадення новітніх зразків озброєнь, військової техніки, 12-й відділ у необхідних випадках використовує агентурні можливості інших підрозділів 2 Головного /розвідувального/ Управління МВС СРСР і за погодженням з керівництвом Міністерства оборони СРСР можливості 2-го Головного управління Генштабу Радянської Армії, якщо агентура цих управлінь має підходи до об'єктів диверсій і терору і може прискорити або полегшити виконання завдань.

7. Вибір і вивчення військово-стратегічних об'єктів диверсій проводитися в контакті з 2-м Головним Управлінням Генштабу Радянської Армії.

8. У своїй роботі 12-ї відділ використовує інформаційні матеріали про військово-стратегічні об'єкти капіталістичних країн, наявних у 2-м Головнім /розвідувальнім/ Управлінні МВС СРСР та 2-м Головнім Управлінні Генштабу Радянської Армії.

9. З метою добору необхідної агентури, а також просування нелегалів в капіталістичні країни, 12-му відділу дозволяється мати свої оперативні групи в країнах народної демократії, Китайській Народній Республіці і Німецькій Демократичній Республіці. У цих країнах оперативні групи 12-го відділу діють під наглядом старших радників МВС СРСР, через яких узгоджують свої дії з керівництвом цих країн.

10. Для підготовки й тренування нелегалів і агентури в Москві, а в разі потреби, в інших містах Радянського Союзу, відділ створює законспіровані пункти і конспіративні квартири для навчання диверсійній техніці, стрільбі, радіосправи, фото та ін.

Нелегали, які перебувають на підготовці, і співробітники конспіративних пунктів і квартир, утримуються за негласним штатом, затвердженим Міністром Внутрішніх Справ СРСР.

11. На співробітників 12-го відділу при 2-м Головнім /розвідувальнім/ Управлінні МВС СРСР поширюються всі пільги, визначені у рішеннях ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР для співробітників Головного Управління МВС СРСР.

12. На співробітників 12-го відділу, що працюють за кордоном в нелегальних умовах або виїжджають у тимчасові відрядження в нелегальні умови у капіталістичні країни, поширюється дія постанови Ради Міністрів СРСР № 2599-1076-сс від 1 липня 1948 року «Про пільги для співробітників Комітету Інформації при Раді Міністрів СРСР, які працюють за кордоном в нелегальних умовах».

  Примітка: МВС СРСР надається право частково або повністю позбавляти пільг зазначених в цьому параграфі тих співробітників, які не проявили себе позитивно в роботі або вчинили вчинки, що ганьблять звання чекіста.