Протокол засідання Політбюро ЦК КПРС від 12 липня 1984 року. Поза порядком денним

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Протокол засідання Політбюро ЦК КПРС від 12 липня 1984 року
Політбюро ЦК КПРС, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
Москва: архів, 1984
Поза порядком денним
Документ Радянського Архіву зібраного Володимиром Буковським

Ціл. таємно
Прим. єдиний
(Робочий запис)


Засідання Політбюро ЦК КПРС
12 липня 1984 року

 Головував тов. Черненко К.У.

+   +
  +

 Черненко. За межами порядку денного я хотів би проінформувати вас про деякі листи, що надійшли на мою адресу.

 Як ви знаєте, по одному з листів ми прийняли рішення. Це було прохання В.М. Молотова про відновлення його в рядах КПРС. Я приймав В.М. Молотова, розмовляв з ним. Він сприйняв наше рішення з великою радістю і трохи не розплакався. Молотов сказав, що це рішення означає його друге народження. Молотову зараз 93 роки, але виглядає він досить бадьорим і говорить твердо. Він заявив, що Політбюро ЦК зберігає і продовжує ту роботу, яку наполегливо проводила партія. Тільки, мовляв, погано, що працюєте ви, як і ми раніше, допізна. Молотов розповів про те, що він цікавиться пресою, читає періодичні журнали. Він заявив: ведете ви справу правильно, за це і отримуєте підтримку народу.

 Устинов. Це важлива оцінка з його боку.

 Черненко. Молотов сказав, що він не розуміє людей, що в наслідок образи стають в опозицію. Він заявив, що усвідомив свої помилки і зробив потрібні висновки. Після нашої бесіди Гришин Віктор Васильович в міськкомі партії вручив Молотову В.М. партійний квиток.

 Тихонов. В цілому ми правильно зробили, що відновили його в партії.

 Черненко. Але слідом за цим в ЦК КПРС надійшли листи від Маленкова і Кагановича, а також лист від Шелепіна, в якому він заявляє про те, що він, мовляв, був послідовним борцем проти Хрущова і викладає ряд своїх прохань.

 Дозвольте мені зачитати лист Кагановича. (Читає лист).

 Лист аналогічного змісту, з визнанням своїх помилок, надіслав і Маленков.

 Тихонов. Може, поки з цими листами нічого не робити?

 Черненко. Поки ми можемо у зв'язку з цими листами нічого не робити, а домовимось повернутися до їх розгляду після XXVII з'їзду нашої партії.

 Устинов. А на мій погляд, Маленкова і Кагановича треба було б відновити в партії. Це все ж були діячі, керівники. Скажу прямо, що якби не Хрущов, то рішення про виключення цих людей з партії прийнято не було б. Взагалі не було б тих кричущих неподобств, які допустив Хрущов по відношенню до Сталіна. Сталін, що б там не казали, — це наша історія. Жоден ворог не приніс стільки бід, скільки приніс нам Хрущов своєю політикою щодо минулого нашої партії і держави, а також і щодо Сталіна.

 Громико. На мій погляд, треба відновити в партії цю двійку. Вони входили до складу керівництва партії і держави, довгі роки керували певними ділянками роботи. Сумніваюся, що це були люди негідні. Для Хрущова головне завдання полягало в тому, щоб вирішити кадрові питання, а не виявити помилки, припущені окремими людьми.

 Тихонов. Може, до цього питання повернутися в кінці року — на початку майбутнього року?

 Чебриков. Я хотів би повідомити, що західні радіостанції передають вже тривалий час повідомлення про відновлення Молотова в партії. Причому вони посилаються на те, що досі трудящі нашої країни і партія про це нічого не знають. Може, нам варто розмістити повідомлення в Інформаційному бюлетені ЦК КПРС про відновлення Молотова в партії?

 Щодо питання про відновлення в партії Маленкова і Кагановича, то я б попросив дати нам деякий час, щоб підготувати довідку про ті резолюції, які писали ці діячі на списках репресованих. Адже в разі відновлення їх в партії можна очікувати чималий потік листів від реабілітованих в 50-их роках, які, звичайно, будуть проти відновлення їх в партії, особливо Кагановича. Треба бути до цього готовими. Я думаю, що така довідка повинна бути в полі зору Політбюро ЦК при прийнятті остаточного рішення.

 Тихонов. Так, якби не Хрущов, вони не були б виключені з партії. Він нас, нашу політику забруднив і знеславив в очах всього світу.

 Чебриков. Крім того, за Хрущова ряд осіб був взагалі незаконно реабілітований. Річ в тім, що вони були покарані цілком правильно. Візьміть, наприклад, Солженіцина.

 Горбачов. Я думаю, що можна було б обійтися без публікації в Інформаційному бюлетені ЦК КПРС повідомлення про відновлення Молотова в партії. Відділ організаційно-партійної роботи міг би в оперативному порядку повідомити про це в крайкоми і обкоми партії.

 Що стосується Маленкова і Кагановича, то я теж виступив би за їх відновлення в партії. Причому час відновлення не потрібно, мабуть, пов'язувати з майбутнім з'їздом партії.

 Романов. Так, люди ці вже літні, можуть і померти.

 Устинов. В оцінці діяльності Хрущова я, як то кажуть, стою на смерть. Він нам дуже нашкодив. Подумайте тільки, що він зробив з нашою історією, зі Сталіним.

 Громико. По позитивному образу Радянського Союзу в очах зовнішнього світу він завдав непоправного удару.

 Устинов. Не секрет, що західники нас ніколи не любили. Але Хрущов їм дав в руки такі аргументи, такий матеріал, який нас спаплюжив на довгі роки.

 Громико. Фактично завдяки цьому і народився так званий "єврокомунізм".

 Тихонов. А що він зробив з нашою економікою! Мені самому довелося працювати в раднаргоспі.

 Горбачов. А з партією, розділивши її на промислові і сільські партійні організації!

 Устинов. Ми завжди були проти раднаргоспів. І таку ж позицію, як ви пам'ятаєте, висловлювали багато членів Політбюро ЦК.

 У зв'язку з 40-річчям Перемоги над фашизмом я б запропонував обговорити і ще одне питання, чи не перейменувати знову Волгоград в Сталінград? Це добре б сприйняли мільйони людей. Але це, так би мовити, інформація для роздумів.

 Горбачов. У цій пропозиції є і позитивні, і негативні моменти.

 Тихонов. Нещодавно вийшов дуже хороший документальний фільм: "Маршал Жуков", в якому досить повно і добре показаний Сталін.

 Черненко. Я дивився його. Це хороший фільм.

 Устинов. Треба обов'язково його подивитися.

 Черненко. Що стосується листа Шелепіна, то він, врешті-решт, просить для себе забезпечення на рівні колишніх членів Політбюро.

 Устинов. На мій погляд, з нього цілком достатньо того, що він отримав при виході на пенсію. Даремно він ставить таке питання.

 Черненко. Я думаю, що з усіх цих питань ми поки обмежимось обміном думками. Але як ви самі розумієте, до них ще доведеться повернутися.

 Тихонов. Бажаємо Вам, Костянтин Устинович, гарного відпочинку під час відпустки.

 Черненко. Дякую.