Про організацію 12 (спеціального) відділу при 2-му Головному (розвідувальному) управлінні МВС СРСР

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до: навігація, пошук
Про організацію 12 (спеціального) відділу при 2-му Головному (розвідувальному) управлінні МВС СРСР (1953
ЦК КПРС, перекладено з російської мови користувачами Вікіджерел
 Завантажити у Завантажити роботу у форматі PDFЗавантажити роботу у форматі ePubЗавантажити роботу у форматі TXTЗавантажити роботу у форматі MOBI
Документ Радянського Архіву зібраного Володимиром Буковським

Цілком таємно

Особлива папка

ЦЕНТРАЛЬНИЙ КОМІТЕТ КОМУНІСТИЧНОЇ ПАРТІЇ
РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ
ПОСТАНОВА
Про організацію 12 (спеціального) відділу при 2-у Головному (розвідувальному) управлінні МВС СРСР.

3 вересня 1953 року м. Москва

1. Доручити МВС СРСР (тов. Круглову) організувати при 2-му Головному (розвідувальному) управлінні МВС СРСР 12-й (спеціальний) відділ для проведення диверсії на важливих військово-стратегічних об'єктах і комунікаціях на території головних агресивних держав — США та Англії, а також на території інших капіталістичних країн, які використовуються головними агресорами проти СРСР.

Визнати за доцільне здійснення актів терору активних дій щодо найбільш активних і злісних ворогів Радянського Союзу з числа діячів капіталістичних країн, особливо небезпечних іноземних розвідників, ватажків антирадянських емігрантських організацій і зрадників Батьківщини.

2. Встановити, що всі заходи МВС СРСР на лінії 12 (спеціального) відділу попередньо розглядаються і санкціонуються Президією ЦК КПРС.

3. Затвердити положення, структуру і штати 12 (спеціального) відділу при 2-му Головному (розвідувальному) управлінні МВС СРСР.


СЕКРЕТАР ЦК КПРС

М. ХРУЩОВ

сторінка

ЦІЛ. ТАЄМНО

ОСОБЛИВА ПАПКА

ПроектПОЛОЖЕННЯ
Про 12-й відділ при 2 Головному / розвідувальному/ Управлінні МВС СРСР.1. 12-й відділ при 2 Головному /розвідувальному/ Управлінні МВС СРСР виконує спеціальні завдання диверсій та терору у капіталістичних країнах.

Всі заходи на лінії 12-го відділу відбуваються лише після попереднього докладу та отримання санкції ЦК КПРС.

Враховуючи особливий характер виконуваних завдань, вся робота відбувається із дотриманням найсуворішої конспірації.

З метою забезпечення кваліфікованими кадрами 12-й відділ прирівнюється в правах до самостійного оперативного управління МВС СРСР.


2. Структура і кадри 12-го відділу затверджуються спеціальною постановою ЦК КПРС.

12-й відділ підпорядковується безпосередньо начальнику 2-го Головного /розвідувального/ управління МВС СРСР.

На 12-й відділ покладаються такі завдання:

а) Проведення диверсій на важливих військово-стратегічних об'єктах і комунікаціях головних агресивних держав, як на території цих держав, так і на території інших капіталістичних країн, які використовуються головним агресором проти СРСР. б) Здійснення актів терору у відношенні до найбільш активних і злісних ворогів Радянського Союзу з числа діячів іноземних держав, особливо небезпечних іноземних розвідників, ватажків емігрантських організацій і зрадників Батьківщини.

Організація секретного вилучення і доставки на нашу територію осіб, вивезення яких є особливою необхідністю.

в) Організація викрадення і доставки в СРСР новітніх зразків озброєння і військової техніки капіталістичних держав, застосування в необхідних випадках підкупу та інших засобів.

4. З метою виконання вище перелічених завдань 12-й відділ:

а) Виявляє і вивчає військові бази, аеродроми, порти, важливі військово-промислові об'єкти, вразливі вузли комунікацій, вишукує підходи до цих об'єктів і насаджує на них агентуру, здатну здійснити диверсійні заходи.

Організовує спостереження і підведення агентури до осіб, стосовно яких намічено проведення спеціальних заходів.

б) Підбирає і готує в СРСР, країнах народної демократії і капіталістичних державах спеціальні кадри нелегалів як з числа радянських громадян, так і іноземців, відданих Радянському Союзу, сміливих, рішучих, що володіють організаторськими здібностями.

в) Для проведення заходів по диверсій і терору створює в капіталістичних країнах нелегальні резидентури і агентурні групи, здатні організувати цю роботу.

г) Створює в капіталістичних країнах глибоко законспіровані резидентури і агентурні групи з завданням розгортання активної диверсійної діяльності тільки в разі військових дій.

д) Для легалізації розвідників і агентів-нелегалів створює в капіталістичних країнах необхідне прикриття — комерційні підприємства, торгові фірми, комісійні та посередницькі бюро, імпортні фірми, пансіони, гаражі, кафе і т. п.

є) За допомогою відповідних підрозділів 2-го Головного /розвідувального/ Управління МВС СРСР забезпечує нелегалів документами, необхідними для проживання і пересування за кордоном.

ж) Організовує надійний швидкий діючий зв'язок з нелегальними резидентурами і агентурними групами за нелегальними каналами, використовуючи для цього радіо, шифрофотограми, інші технічні засоби.

з) Забезпечує нелегальні резидентури і нелегальні групи необхідними матеріально-технічними засобами для здійснення диверсій і терористичних актів.

5. Нелегальним резидентурам і групам 12-го відділу у капіталістичних країнах забороняється підтримувати будь-який контакт з місцевими комуністичними організаціями, а так же вербувати агентуру з числа комуністів.

6. Для здійснення диверсійних і терористичних актів, а також організації викрадення новітніх зразків озброєнь, військової техніки, 12-й відділ у необхідних випадках використовує агентурні можливості інших підрозділів 2 Головного /розвідувального/ Управління МВС СРСР і за погодженням з керівництвом Міністерства оборони СРСР 2-го Головного управління Генштабу Радянської Армії, якщо агентура цих управлінь має підходи до об'єктів диверсій і терору і може прискорити або полегшити виконання завдань.

7. Вибір і вивчення військово-стратегічних об'єктів диверсій проводитися в контакті з 2-м Головним Управлінням Генштабу Радянської Армії.

8. У своїй роботі 12-ї відділ використовує інформаційні матеріали про військово-стратегічні об'єкти імперіалістичних країн, наявних у 2-му Головному /розвідувальному/ управління МВС СРСР.

9. З метою підбору необхідної агентури, а також просування нелегалів в капіталістичні країни, 12-му відділу дозволяється мати свої оперативні групи в країнах народної демократії, Китайській Народній Республіці і Німецькій Демократичній Республіці. У цих країнах оперативні групи 12-го відділу діють під наглядом старших радників МВС СРСР, через яких узгоджують свої дії з керівництвом цих країн.

10. Для підготовки і тренування нелегалів і агентури в Москві, а в разі потреби в інших містах Радянського Союзу, відділ створює законспіровані пункти і конспіративні квартири для навчання диверсійній техніці, стрільбі, радіосправи, фото та ін.

Нелегали, які перебувають на підготовці, і співробітники конспіративних пунктів, містяться за негласним штатом, затвердженим Міністром Внутрішніх Справ СРСР.

11. На співробітників 12-го відділу при 2-му Головному /розвідувальному/ управління МВС СРСР поширюються всі пільги, визначені у рішеннях ЦК КПРС для співробітників Головного управління МВС СРСР.

12. На співробітників 12-го відділу, що працюють за кордоном в нелегальних умовах або виїжджають у тимчасові відрядження в нелегальні умови у капіталістичні країни, поширюється дія постанови Ради Міністрів СРСР № 2599-1076-сс від 1 липня 1948 року «Про пільги для співробітників Комітету Інформації Ради Міністрів СРСР, які працюють за кордоном в нелегальних умовах».

ПРИМІТКА: МВС СРСР надається право частково або повністю позбавляти пільг У зазначеному параграфі тих співробітників, які не проявили себе позитивно в роботі або вчинили вчинки, що ганьблять звання чекіста.

сторінка

Цілком таємно

Особлива папкаСТРУКТУРА
12-го відділу при 2-му Головному /розвідувальному/ Управлінні МВС СРСР.12 Відділ — виконання спеціальних завдань.

1-е відділення — виконання спеціальних завдань у Сполучених Штатах Америки.

2-е відділення — виконання спеціальних завдань у Латинській Америці.

3-е відділення — виконання спеціальних завдань у Англії, Канаді, Південно-Африканському Союзі, Австралії, Новій Зеландії, Ірландії.

4-е відділення — виконання спеціальних завдань у Німеччині і Австрії.

5-е відділення — виконання спеціальних завдань у Фінляндії та Скандінавських країнах.

6-е відділення — виконання спеціальних завдань у Франції, Бельгії, Голландії, Швейцарії.

7-е відділення — виконання спеціальних завдань у Італії, Іспанії, Югославії, Греції. 8-е відділення — виконання спеціальних завдань у Ірані, Афганістані, Туреччині.

9-е відділення — виконання спеціальних завдань у Єгипті, Саудівській Аравії, Ізраїлі, Лівані, Сирії, Іраку.

11-е відділення — виконання спеціальних завдань у Японії, Філіппінах, Індонезії, Індокитаї, Індії.

12-е відділення — у матеріально-технічному і господарського забезпеченні.

Секретаріат.“3” вересня 1953 року