Сторінка:«Україна в минулому», 1996. – №9.djvu/252

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ОЛЕГ ГОЛЬКО

ОГЛЯДОВА МАПА УКРАЇНИ

Це перша мапа українською мовою мірилом 1:1 млн. (К.: “Мапа” ЛТД, 1996), що складена за топографічними матеріалами Українського Аерогеодезичного Підприємства. Вона набагато точніша порівняно з раніше виданими мапами України (які друкувалися виключно російською мовою). Художнє оформлення виконане на високому рівні Сергієм Шкільним. Основне призначення Оглядової Мапи України — познайомити читача із сучасним станом місцевості (гідрографія, ліси, шляхи, поселення) та адміністративним устроєм України.

Під час панування більшовизму в Україні практикувалося спотворення точних даних топографічного і географічного зображень задля “секретності”. Це призвело до того, що майже всі відомості, необхідні для складання окремих мап, накладалися на спотворену географічну основу. Особливо це відбивалося на “радянських” мапах такого мірила, де не було навіть сітки географічних координат.

Дуже вдалим доповненням Оглядової Мапи України є серія з п'яти історичних мап-врізок, які допомагають читачеві зрозуміти, що Україна — не штучне політичне утворення, котре виникло на уламках колишнього СРСР. Вона має давні корені своєї державності і її державна територія формувалась протягом століть.

Ці п'ять мап історично-політичного устрою відображають п'ять періодів історії, коли українці мали свою державність з усіма її атрибутами — урядом, кордоном, власною адміністрацією.

Мапа-врізка “Київська Русь у IX — перша третина XII ст.”. Подані кордони цієї праукраїнської держави синтезовано відтворені з різних стадій її формування. Зокрема, показано кордони Русі VII–VIII ст. і початку IX ст., територіальні зміни за 912–972 pp., а також за період 980–1054 pp. і майже включно по 30-і pp. XII ст. Використано також дані інших мап щодо розселення східних слов'ян, у ІХ–ХІІ ст., а також фіно-угрів і балтів за цей же період.

Отже, ця мапа ввібрала в себе великий, в просторовому і часовому вимірах, історичний матеріал, який завдяки засобам різнопланового картографічного зображення вдалось поєднати