Сторінка:Іван Ковтун. Люди моря. 1935.pdf/46

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

КОМСОМОЛЬСЬКА ВАХТА

I

Думка про комсомольську вахту в кочегарці виникла дорогою з Владивостока до Одеси, тоді, коли постала загроза зриву транфінплану.

Завдання — дев'ять миль на годину, сімнадцять процентів економії палива — кочегари перших днів рейсу не виконали. Стрілка манометра, що мусіла уперто лежати біля червоних — 12, ледве осилювала чорні — 10.

Всі вахти ніяк не могли нагнітити пари до 12 атмосфер, і „Курск“, що колись давав хід до 12 миль на годину, йшов 8-мильним ходом, щогодини недовиконуючи завдання.

Секретар осередку Ваня Бублик ходив, зігнувши спину, і на його худому непривітному гострорисому обличчі випиналися нервові вузлики.

Надвечір секретар скликав партгрупу кочегарки. Група, почуваючи свою провину, мовчки розсілася в каюті секретаря.

Бублик після кількох спокійних слів про транфінплан не стримав себе і звично вимахнув рукою, далі нахилив голову як завжди спалахнув і почав кидати злісно й непримиренно слова винувачення:

— Хто ж, по вашому, першу пару має підняти? Комуністи? А ви хто?

— Та що ж! — Пароплав три роки в доці не був, — перебив дужий Айзуп, висмикнувши з рота цигарку, — на ньому ж ракуші, та й спека он яка!

Задерикуватий, невдоволений Куніцин забурмотів слідом як папуга:

— Еге, там ракуші… В док треба, ракушу обчистити…

Ставний молодий Поліщук не перечив і вичікував; за ним як і за всією трійкою, було чимало провин. Кочегар знав, що це для Бублика — козир.