Сторінка:Іван Пулюй. О руський унїверезитет у Львові (1904).pdf/41

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
42

Рівне, не тільки культурне але й полїтичне значенє приписує проф. д-р Бенедикт також руському унїверзитетови у Львові, нехай однакож буде менї вільно ще додати, що той унїверзитет, вже з огляду на чисельність 30-мілїонового руського народу, мусїв би мати ще далеко більше значенє, як унїверзитет в Загребі. Про се питанє можна-б чимало цїкавого сказати, се однакож може бути тільки предметом монографії а не статї.

Та чи послухають державні політики голосу професора д-ра Бенедикта? Чи надумаєть ся правительство, поки є час, коли не з культурних, то бодай з полїтичних зглядів приступити до основаня руського унїверзитету у Львові? А може положить воно всї свої надїї тільки на силу польської шляхти, не журячись, на яких підвалинах стоїть там шляхоцька кріпость?

Польська шляхта не хоче дати Русинам потрібних ґімназий, і допомагає польським ксьондзам будувати польські «каплїчки» на землї руській. Чи не пригадують собі польські патріоти Касандрового поклику вченого і бачного руського маґната, та польського канцлєра, Льва Сопіги, що 1662 р. писав до полоцького метрополита Кунцевича, тепер св. Йосафата:

«Ви пишете, що полїтика оглядаєть ся на козаків, а я додам ще, не тільки полїтика але й правительство, бо послух їх приносить державі більші користи як Ваша преславна унїя. Ви пишете про навертанє відпавших од віри і так дальше. Читайте Ви писаня про житє побожних епископів, читайте книги св. Хризостома. Ви не знайдете