Сторінка:Іван Пулюй. О руський унїверезитет у Львові (1904).pdf/7

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
8

місцї професори, що не знають краєвої мови, поти будуть виклади мові нїмецькій».

Відповідно до того декрету системізовано катедру руської мови і лїтератури на львівському унїверзитетї і покликано проф. Якова Головацького декретом з 19 грудня 1848 р.

На богословськім факультеті була 1848 р. заложена катедра пасторальної теольоґії в руській мові, а слідуючого року 1849 розпочато руські виклади з доґматики, а опісля й руські виклади з катехитики і методики.

Коли ще розважимо, що того часу на львівському унїверзитетї окрім катедри для польської мови і лїтератури не було жадної иншої катедри з польською викладовою мовою, то не будемо сумнїватись, що тодїшне правительство призначило львівський унїверзитет для Русинів. Навіть тодїшний ректор львівского унїверзитету в офіцияльній промові до намісника назвав той унїверзитет руським. Опісля, почавши від року 1858, викладало доґматику знов в латинській замість в руській мові, за те системізовано 1862 р. на підставі найвисшого рішеня 4 нових катедр з руською викладовою мовою на правничому факультетї, а дві з них обсаджено зараз суплєнтами.

Доперва найвисшим рішенєм з дня 4 липня 1871 р., – рішенє ц. к. мінїстерства осьвіти і віроісповідань з дня 11 липня 1871, ч. 6023 Pr., – заведено утраквізм на львівському унїверзитетї, значить: віддано єго Русинам і Полякам для плеканя наук на обох мовах. Постанови того найновійшого рішеня