Сторінка:Іларіон, арх. Українська Церква й наша культура (1942).pdf/14

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця сторінка вичитана


Цим би я коротко скінчив про духову культуру, яку створила нам наша Правдславаа Церква, але лишається ще декільки слів сказати й нро культуру соціяльну та матеріяльну, яку творила в нас також Українська Церква.


III.
Культура соціяльна.

Кожна релігія з самого характеру свого є високосоціяльною, а релігія християнська особливо. Религія сильно в’яже народ до спільноти, до товариства — до Церкви. Християнська релігія, як така, скрізь творила культуру й соціяльну. Культура соціяльна найкраще несла в широкі на­родні маси християнізацію народу. Релігію можна назвати й двигуном соціяльного розвитку або помочі ближньому. Церква Українська була особливо головним таким двигуном соціяльної помочі в Україні, — наша стара Церква під тим огля­дом поміж усіма Церквами виконала своє завдання чи не найкраще. Любов до ближнього, рівність і братерство ніде в Церкві не були так практиковані, як в Україні.

У всякому разі Українська Церква зробила глибоку християнізацію свойого народу. А це спричинилося до по­кращання його соціяльних умов у житті, цебто соціяльної культури. Наша Церква, як народня, була дійсно й творцем правдивої народньої соціяльної культури.

Наш Церковний Устав за Володимира Великого, yапр., не знав кари на горло. В Церкві Грецькій кари смерти існували, однак у нашій чогось подібного не було. Навіть найвищою карою була — кара грошова.

Наша історія знає чудові обряди побратимства, чим не похвалиться ніяка інша сусідня держава. Маємо тисячі до­казів різних побратимств. Побратимством називалося близьке стоваришування між двома одиницями, які заприсягали собі братерську любов і солідарність один з одним. Напр. дівчина вибирала собі хлопця за побратима, який міг попасти в полон на довгий час, а вона його таки рятувала, свойого побратима не зрадила. Дівчата сироти, що не мали свойого брата, ви­бирали собі до помочі та заступництва одного хлопця, якого звали побратимом. Це могла легко створити наша Церква, як щиро народня.

Соціяльна культура нашого козацтва стояла також досить високо. Козаки й на Січі організувалися на взір